Reiss dogonił Szarmacha. Pobił rekord wszech czasów

Poznań

x-news.pl/T-Mobile EkstraklasaPiotr Reiss zdobył bramkę w wieku 40 lat i 305 dni

W niedzielnym meczu z Zagłębiem Lubin Piotr Reiss zdobył swoją pierwszą bramkę po powrocie do Lecha Poznań, bijąc tym samym kolejne klubowe rekordy. 41-letni napastnik został najstarszym strzelcem w Ekstraklasie.

Piotr Reiss zdobył trzecią bramkę dla Lecha ustalając wynik spotkania z "Miedziowymi" na 3:1. Dla zawodnika było to pierwsze trafienie w Ekstraklasie od pięciu lat. Ostatni raz w najwyższej klasie rozgrywkowej pokonał bramkarza 28 września 2008 r. w wygranym 3:0 wyjazdowym spotkaniu z ŁKS Łódź.

"Teraz mistrzostwo"

- Cieszę się, bo zawsze powtarzałem, że czekam na tę bramkę. Postawiłem sobie dwa cele: zdobyć bramkę, żeby kibice, którzy na to czekają, znów mogli poczuć radość po bramce Reissa. Drugi to zdobycie mistrzostwa Polski – to nadal sprawa otwarta - przyznał po meczu Reiss.

- To jeden z najszczęśliwszych dni w mojej karierze. Liczę, że 2 czerwca będzie jeszcze szczęśliwszy, kiedy na tym boisku będziemy sięgać po mistrzostwo Polski - dodał.

Weteran w księdze rekordów

W chwili zdobycia bramki "Reksio" miał 40 lat i 305 dni. Tym samym z kolejnymi rekordami trafił do historii "Kolejorza".

W Lechu w niedzielę pobił dwa - wchodząc na boisko wyśrubował rekord najstarszego zawodnika w historii Lecha, a zdobywając bramkę został najstarszym strzelcem w historii klubu. W tej klasyfikacji wyprzedził swojego kolegę Jacka Dembińskiego, z którym wielokrotnie grał na jednym boisku. Niemal równe sześć lat temu (14 kwietnia 2007 r.) "Dembina" pokonał bramkarza Dyskobolii Groclin Grodzisk Wielkopolski w wieku 37 lat i 116 dni.

- Według naszej wiedzy Reiss został nie tylko najstarszym strzelcem w historii Lecha, ale także całych rozgrywek. W niedzielę sprawdzał to jeden z naszych pracowników - mówi Łukasz Borowicz, rzecznik prasowy Lecha Poznań.

Reiss w tej klasyfikacji wyprzedził Mariana Janoszkę. 40-letni "Ecik" w barwach Ruchu Radzionków w sezonie 2000/2001 zdobył aż 6 bramek, ostatnią w meczu z Ruchem Chorzów 9 czerwca 2001 r. Napastnik "Cidrów" miał wówczas 40 lat i 154 dni.

Czy jednak Janoszka na pewno był najstarszym strzelcem ligi? Tą informację trudno zweryfikować. Danych, które by to jednoznacznie potwierdziły, nie posiadają bowiem ani PZPN ani spółka Ekstraklasa zarządzająca rozgrywkami.

Dogonił Szarmacha

Pewne jest jednak to, że w klasyfikacji najlepszych strzelców napastnik Lecha awansował na 17. miejsce, które zajmuje ex aequo z Henrykiem Reymanem i Andrzejem Szarmachem. Niedzielne trafienie było dla Reissa 109. bramką w ekstraklasie. Do znajdującego się tuż przed nim Grzegorza Laty brakuje mu dwóch trafień.

Piotr Reiss wrócił do Lecha przed tym sezonem. Z klubem pożegnał się w 2009 r. kiedy został zatrzymany w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji w polskiej piłce nożnej. Wrocławska prokuratura apelacyjna postawiła mu 3 zarzuty. W maju i czerwcu 2004 r. miał przyjmować łapówki w zamian za nieuczciwe zachowania na rzecz Świtu Nowy Dwór Mazowiecki i Górnika Polkowice. Ostatecznie oba kluby i tak spadły w tamtym sezonie z ekstraklasy. Proces w jego sprawie nadal się nie rozpoczął.

Reiss jest wychowankiem Lecha Poznań, w ekstraklasie rozegrał 319 spotkań i zdobył 108 goli. Jego kontrakt z "Kolejorzem" wygasa 30 czerwca. Po zakończeniu kariery piłkarz ma zostać w klubie, pełniąc inną funkcję.

Top 5 najstarszych strzelców Ligii Polskiej według portalu 90minut.pl:

1. Piotr Reiss - 40 lat 305 dni 2. Marina Janoszka - 40 lat 154 dni 3. Tomasz Frankowski - 38 lat 233 dni 4. Stanisław Baran - 38 lat 39 dni 5. Zdzisław Puszkarz - 38 lat 22 dni

Autor: fc/par/roody/k / Źródło: TVN 24 Poznań / 90minut.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lech Poznań