Staranował trzy radiowozy, szarpał się z policją. Kierowca ciężarówki usłyszał zarzuty

TVN24

Aktualizacja:
Mężczyzna podczas zatrzymania szarpał się z policjąTVN 24 Poznań
wideo 2/3

Przez 30 kilometrów uciekał przed policją. W trakcie pościgu staranował trzy radiowozy i szarpał się z policjantami. Kierowca ciężarówki, którego zatrzymano w poniedziałek w Rawiczu, usłyszał długą listę zarzutów.

Nie zatrzymał się do kontroli w Lesznie i uciekał przez 30 kilometrów. Zatrzymała go dopiero blokada w Rawiczu. Tam uszkodził jeszcze trzy radiowozy i szarpał się z policjantami. Funkcjonariuszom udało się go obezwładnić i zatrzymać.

Po pościgu, do którego doszło w poniedziałek w południowej Wielkopolsce, prokuratura postawiła zarzuty 32-letniemu mieszkańcowi Brodnicy (woj. kujawsko-pomorskie).

Kierowca ciężarówki odpowie za:

- niezatrzymanie się do kontroli,

- naruszenie nietykalności dwóch funkcjonariuszy podczas zatrzymania,

- dopuszczenie się czynnej napaści w celu zmuszenia ich do zaniechania czynności służbowych,

- sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym,

- narażenie na niebezpieczeństwo jednego z funkcjonariuszy.

A niewykluczone, że to nie wszystko. Zarzuty mogą zostać jeszcze rozszerzone. Prokuratura czeka bowiem na wyniki badań krwi kierowcy. - Mężczyzna dziwnie się zachowywał, istniało podejrzenie, że jest pod wpływem środków odurzających - wyjaśnia Michał Smętkowski z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Mężczyzna tylko częściowo przyznał się do winy. - Przyznaje się tylko do tego, że nie zatrzymał się do kontroli i odmówił składania wyjaśnień - mówi Smętkowski.

Jak dodaje, prokuratura złoży wniosek do sądu o areszt dla 32-letniego mieszkańca Brodnicy (woj. kujawsko-pomorskie).

30 kilometrów ucieczki

Do pościgu za kierowcą ciężarówki doszło w poniedziałek wieczorem w południowej Wielkopolsce.

- Około godziny 18 policjanci z Leszna dostali informację od innych kierowców, że na drodze krajowej numer pięć zauważyli kierowcę dużej ciężarówki z naczepą, który w ich ocenie mógł być pod wpływem środków odurzających. Natychmiast został tam wysłany patrol ruchu drogowego z Leszna i faktycznie, policjanci zauważyli dziwnie zachowującego się kierowcę dużego samochodu, który ignorował sygnały do zatrzymania się - mówi Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Funkcjonariusze ruszyli w pościg za mężczyzną, który kierował się w stronę Rawicza. Kierowca ciężarówki uciekał przez kilkanaście minut. W tym czasie pokonał około 30 kilometrów.

Sprawdzają czy coś brał

Policjanci na zjeździe do Rawicza ustawili blokadę. Kierowca początkowo się przed nią zatrzymał. Kiedy jednak policjanci wysiedli z samochodów, mężczyzna ruszył, uderzając w blokujące mu drogę radiowozy. Po kilkunastu metrach został jednak wyciągnięty z pojazdu i obezwładniony przez policjantów. W trakcie zatrzymania mężczyzna szarpał się z policjantami, raniąc jednego z nich w rękę.

Zatrzymany to 34 latek z województwa kujawsko-pomorskiego. Mężczyzna nie był pod wpływem alkoholu. - Jego agresywne zachowanie mogło wskazywać, że znajduje się pod wpływem środków odurzających. Policjanci zatrzymali mężczyznę celem pobrania krwi do badań specjalistycznych - wyjaśnia Borowiak.

34-latek prawdopodobnie usłyszy zarzuty ucieczki i nie zatrzymania się do policyjnej kontroli, uszkodzenia policyjnych radiowozów oraz czynnej napaści na funkcjonariuszy. Grozi mu za to nawet 10 lat więzienia.

Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań