Poznań

QR kody na poznańskich taksówkach. Ma być bezpieczniej i uczciwiej

Poznań

TVN24QR kody pojawią się na taksówkach od nowego roku

W nowym roku na taksówkach w Poznaniu pojawią się QR kody. Za ich pomocą pasażerowie będą mogli sprawdzić, czy kierowca posiada odpowiednie dokumenty i uprawnienia. Jest to pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Pomysł urzędników ma poprawić bezpieczeństwo. QR kody umieszczone zostaną w pobliżu cennika, który znajduje się na każdym z pojazdów.

Pasażer po zeskanowaniu QR kodu za pomocą np. smartfona lub tabletu uzyska dostęp do specjalnej strony internetowej. Pojawią się na niej informacje o ważności dokumentów i uprawnień taksówkarza, niezbędnych zezwoleniach oraz statusie przedsiębiorcy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

"Pierwszy taki projekt w Polsce"

Jak powiedział rzecznik poznańskiego urzędu miasta Paweł Marciniak, zakończono analizy prawne, a pomysł ma wejść w życie w 2015 r. - To pierwszy taki projekt w Polsce. QR kody są łatwe do wygenerowania i z nimi nie będzie problemów. Teraz szukamy firmy, która przygotowuje część związaną z wyświetlaniem danych – dodał Marciniak.

Podczas przygotowania projektu miasto rozmawiało z korporacjami taksówkarskimi. - Dla nich to też jest ułatwienie. Kontrola taksówki np. przez straż miejską wstrzymywała dotąd pojazd, bo trzeba było dzwonić do odpowiedniego wydziału, gdzie pracownik sprawdzał dane w komputerze. Po zmianach wystarczy podejść do taksówki i wczytać kod – wyjaśnił Marciniak.

Ma zapobiec nadużyciom

Z QR kodów będzie mogła skorzystać również policja i Inspekcja Transportu Drogowego. Zdaniem poznańskich urzędników, kody mają usprawnić weryfikację taksówek, a co za tym idzie przyczynić się do zmniejszenia liczby nadużyć, nieuczciwej konkurencji oraz do wyeliminowania nielegalnych przewoźników.

Jeśli pomysł z QR kodami się sprawdzi, to podobne rozwiązania mają być wprowadzone w Poznaniu przy kontrolowaniu innych dziedzin działalności gospodarczej, które wymagają uprawnień i specjalnych pozwoleń.

QR kod (ang. Quick Response - szybka odpowiedź) to alfanumeryczny, matrycowy kod graficzny wynaleziony w 1994 r. przez japońską firmę Denso-Wave. Umożliwia zapisywanie danych i szybki odczyt za pomocą skanera.

Autor: FC / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości