Przywiozły kastety jako pamiątkę z Turcji. Grozi im areszt i grzywna

Autor:
eŁKa/rzw
Źródło:
PAP
Do zdarzenia doszło w Przeźmierowie
Do zdarzenia doszło w PrzeźmierowieGoogle Earth
wideo 2/7
Google EarthDo zdarzenia doszło w porcie lotniczym w Poznaniu

Dwie pasażerki lotu z Turcji do Poznania zostały zatrzymane, gdy w ich bagażach znaleziono kastety. Grożą im konsekwencje prawne. Kastet to w polskim prawie broń biała. - Warto sprawdzić, co możemy zabrać ze sobą, a czego nie powinno być w naszym bagażu - ostrzegają służby.

Grzywna lub kara aresztu grozi pasażerkom wracającym z Turcji do Polski. W ich bagażach na lotnisku w Poznaniu celnicy znaleźli kastety. Niebezpieczne przedmioty zostały zarekwirowane, a sprawę przekazano policji - poinformowała nas rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu Małgorzata Spychała-Szuszczyńska.

Uważały, że nie mają nic do zgłoszenia

Podejrzane przedmioty odkryto w dwóch walizkach podczas prześwietlenia bagaży w ramach odprawy celnej pasażerów na lotnisku Ławica. - Podróżne przekroczyły granicę celną przejściem z napisem "nic do zgłoszenia", jednak zgodnie z przepisami ustawy o broni i amunicji kastet to broń biała. Do jej przywozu spoza Unii Europejskiej wymagane jest zaświadczenie konsula RP lub pisemne zgłoszenie przywozu broni. Za ich brak grozi grzywna lub kara aresztu - przypomniała Spychała-Szuszczyńska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Rzecznik Izby podkreśliła, że planując swoje podróże - szczególnie te lotnicze - warto sprawdzić, co możemy zabrać ze sobą, a czego nie powinno być w naszym bagażu.

Autor:eŁKa/rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: IAS w Poznaniu

Pozostałe wiadomości