Pruskie napisy i rysunki w forcie. "Twierdza kryje sporo niespodzianek"

Poznań

Stowarzyszenie Miłośników Fortyfikacji "Kernwerk"Napisy odkryte w niedzielę w poznańskim Forcie Va

Stowarzyszenie Kernwerk, które opiekuje się poznańskim Fortem Va, odkryło w weekend nieznane napisy i rysunki z czasów, gdy Poznań znajdował się pod zaborem pruskim.

"Po skorzystaniu opuścić klapę!", "Nie pluć!", "Wyrzucać papier!" - napisy z tymi hasłami w języku niemieckim odkryto w niedzielę podczas prac porządkowych w Forcie Va.

- Znajdują się one w latrynie nad ścianą, przy której żołnierze załatwiali swoje potrzeby - mówi Krzysztof Kłoskowski, prezes stowarzyszenia Kernwerk.

Zapiski żołnierza sprzed stu lat

Tuż obok odkryto jeszcze jeden napis, którego jednak póki co nie udało się odczytać.

- Jest to wpis sporządzony przez żołnierza Heinricha z czasów I wojny światowej. Niestety jest on częściowo niewyraźny. Staramy się odczytać z niego poszczególne litery. Na chwilę obecną możemy powiedzieć ze występuje w tym napisie wyraz "Thiergarten" - dzielnica miasta Beuron w Rzeszy - wyjaśnia Kłoskowski.

Pruscy żołnierze zostawili po sobie jeszcze jeden ślad, który także odkryto w ten weekend.

- To rysunek wykonany bagnetem, który przedstawia grubasa z typowym wąsem pruskim ubranym w czapkę pruską. Znajduje się on na sąsiedniej płycie łupkowej - mówi.

Jak dodaje prezes Kernwerku, w poszukiwania pruskich śladów w forcie może włączyć się każdy chętny. - Zapraszamy do pomocy przy porządkowaniu fortu. Jak widać, wciąż wiele niespodzianek kryje przed nami Twierdza Poznań - kończy Kłoskowski.

Koło Plazy

Fort Va znajduje się na terenie poznańskiego Piątkowa, przy ulicy Lechickiej – naprzeciw Poznań Plazy. Zbudowany został w latach 1887-1890, przez armię pruską, jest jednym z 18 fortów wchodzących w skład drugiego pierścienia Twierdzy Poznań i zarazem jednym z 6 fortów pośrednich nowego typu. W trakcie budowy otrzymał nazwę Bonin.

Fort Va znajduje się przy ul. Lechickiej:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: FC/par / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Miłośników Fortyfikacji "Kernwerk"