- Nie lekceważę żadnego sygnału - tak premier Donald Tusk odniósł się do słów prezydentki Ostrowa Wielkopolskiego. Beata Klimek powiedziała w czwartek podczas konferencji, że po raz kolejny miasto "walczy z wielką wodą za pomocą worków z piaskiem i łopat". Zaapelowała o środki na kluczowe inwestycje, żeby kompleksowo bronić miasta. Premier zapowiedział, kto przyjrzy się kwestiom podnoszonym przez Klimek.
Prezydentka Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek zaapelowała w czwartek do rządu o pomoc w sfinansowaniu budowy infrastruktury krytycznej, dzięki której miasto mogłoby się kompleksowo przygotować na ekstremalne zjawiska pogodowe, których jest coraz więcej. Tylko w tym sezonie letnim Ostrów Wielkopolski trzy razy zmagał się z podtopieniami.
- Chcę powiedzieć, że my po raz kolejny z wielką wodą, która nawiedza nasze miasto, walczymy za pomocą worków z piaskiem i łopat. Nie poradzimy sobie z zalewaniem naszych miast bez dodatkowych, poważnych pieniędzy z funduszy krajowych i europejskich na budowanie infrastruktury krytycznej – powiedziała Klimek podczas konferencji prasowej.
Prezydentka wymieniła też kilka inwestycji, które wydają jej się kluczowe. Mowa była o modernizacji infrastruktury wokół rzeki Ołobok. Wspomniała też o budowie kolejnych zbiorników retencyjnych. Klimek przekonywała, że inwestycja jest kluczowa dla bezpieczeństwa takich miast jak Wrocław, Kalisz, Ostrów Wielkopolski, ale i wielu innych, które zmagają się z podobnymi problemami. - Nie mamy narzędzi, żeby z tym walczyć w sposób zaplanowany, kompleksowy i taki, który daje rozwiązanie. Napisałam do wszystkich świętych w tym kraju: premiera, ministrów, parlamentarzystów. Potrzebne są setki milionów złotych i tego z budżetu naszych miast nie zrobimy – dodała.
Donald Tusk: nie lekceważę żadnego sygnału
W piątek o słowa Beaty Klimek zapytano Donalda Tuska. - Sprawdziłem tę sytuację. Rozmawiałem przed chwilą z panią wojewodą. Wiceminister Szczepański też się zajmie tą sprawą i wyjaśnieniem okoliczności. Sam jestem ciekawy, jak wypadnie kontrola tej sytuacji w Ostrowie Wielkopolskim. I jaki jest powód, że pani prezydent ogłosiła z takimi emocjami swoje potrzeby - powiedział premier.
Dodał również, że Beata Klimek "jest od wielu lat prezydentką i miała czas wcześniej zapobiegać różnym nieszczęściom". - Natomiast nie lekceważę żadnego sygnału. Pani wojewoda i wiceminister spraw wewnętrznych odpowiedzialny za infrastrukturę krytyczną przyjrzą się jeszcze raz tej sytuacji - dodał Tusk.
Wojewoda prosi o pomoc wojsko
Wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk wystosowała wniosek do Ministra Obrony Narodowej o wydzielenie sił i środków Sił Zbrojnych RP do wsparcia administracji publicznej.
Powołany zostanie Wojskowy Zespół Zadaniowy, a jutro 50 żołnierzy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wraz z samochodami ciężarowo-terenowymi uda się na południe Wielkopolski, gdzie będą wspierać samorządy oraz ich mieszkańców w działaniach prewencyjnych - poinformowała Nina Sarewicz z biura prasowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
W piątek odwołano drugi stopień ostrzeżenia o intensywnym deszczu dla 20 powiatów
W województwie wielkopolskim został odwołany 2 stopień o intensywnym deszczu dla 20 powiatów (gnieźnieński, gostyński, jarociński, kaliski, Kalisz, kolski, Konin, koniński, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki i wrzesiński). Obowiązujące ostrzeżenie 3 stopnia dla powiatu kępińskiego.
W związku z sytuacją pogodową KW PSP Poznań odnotowała 22 interwencje, z czego 13 to lokalne podtopienia. Strażacy wspomagają również mieszkańców w napełnianiu worków oraz w ich dystrybucji do miejsc wymagających zabezpieczenia. Według danych z IMGW w Poznaniu, Lesznie i Wrocławiu odnotowano przekroczenie stanu alarmowego (120 cm) na rzece Barycz (Odolanów), gdzie stan wody wynosi 137 cm, z kolei na rzece Swędrnia (Dąbe) odnotowano przekroczenia stanu ostrzegawczego (220 cm), gdzie stan wody wynosi 226 cm.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, Maciej Kulczyński/PAP