Poznań

Poznańskie zoo azylem dla niedźwiedzi

Poznań

Wikipedia CC-BY-SA 3.0Trzy niedźwiedzie brunatne trafią do poznańskiego zoo

Trzy niedźwiedzie brunatne z Korabiewic trafią do poznańskiego zoo. Specjalnie dla nich zostanie wybudowany wybieg imitujący naturalne środowisko. Wszystko w ramach współpracy z niemiecko-austriacką fundacją Vier Pfoten (po polsku "Cztery łapy").

Do Poznania trafią niedźwiedzie "po przejściach" oraz takie, które nie potrafią radzić sobie na wolności. Nie chodzi tutaj o rozmnażanie zwierząt, ale o to, żeby zapewnić im swego rodzaju azyl.

- Z fundacją Vier Pfoten znaleźliśmy porozumienie. Potrzeba ratowania niedźwiedzi jest bardzo ważna. Zostały zabrane z naturalnego środowiska. Trzeba im dać godnie żyć i to jest właśnie takie miejsce - powiedział dla tvn24 Lech Banach, dyrektor poznańskiego zoo.

Kropka nad „i”

W tej chwili trwają rozmowy na temat ostatecznych zapisów w umowie, która zostanie zawarta pomiędzy urzędem miasta, zoo oraz fundacją.

– Jesteśmy na dobrej drodze, ale jeszcze nie postawiliśmy tej ostatniej kropki, czyli musimy podpisać umowę – mówił Banach.

Hektary dla niedźwiadków

Koncepcja zakłada zbudowanie azylu dla niedźwiedzi na 3 hektarach nowego zoo. Jest to teren lasu mieszanego, gdzie zostaną zbudowane m.in. baseny do kąpieli, wybiegi.

- Pomysł jest dobry. Fundacja przeleje na konto miasta pieniądze, z których zostanie sfinansowana budowa azylu, a my zapewniamy opiekę. Kwota, jaką uzyskamy odVier Pfoten to około 300 tys. euro. Do końca października powinna zostać podpisana umowa, więc w przyszłym roku, jesienią powinniśmy już mieć u nas niedźwiedzie – dodaje Banach.

Zwierzęta po przejściach

Niedźwiedzie brunatne, które trafią do poznańskiego zoo, to zwierzęta po przejściach. Porzucone przez rosyjski cyrk, w którym były pozbawione dobrej opieki, niedożywione i przetrzymywane w nieodpowiednich warunkach.

Trafiły najpierw do warszawskiego zoo, skąd - z braku miejsca - przeniesiono je do schroniska w Korabiewicach. Było ono przeznaczone przede wszystkim dla psów. Jak się okazało, zwierzęta były tam poniewierane i głodzone.

W 2011 roku schronisko zostało oficjalnie zamknięte. Na jego terenie nadal przebywało jednak wiele zwierząt. Niedźwiedziami zaopiekowała się wtedy fundacja Vier Pfoten, która podjęła się wyszukania nowego lokum. Teraz Poznań może stać się dla nich miejscem.

Autor: mw/roody/k

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC-BY-SA 3.0

Pozostałe wiadomości