Poznań

Poznańskie dziewczyny bezkonkurencyjne na plaży

Poznań

Poznańskie dziewczyny najlepsze na plaży
Adrian Półrolniczak | TVN 24Mistrzowski skład Pyrek: górny rząd od lewej: Florentyna Pawlak, Ewa Wozińska, Weronika Łakomy, Roksana Szmańska, Stanisław Igel (trener); dolny rząd od lewej: Marta Łyszczyk, Sylwia Bartkowiak, Karolina Peda

Ich dyscypliny nie ma na igrzyskach olimpijskich. W Polsce nie mają sobie jednak równych. W ostatni weekend poznańskie Pyrki sięgnęły po mistrzostwo w piłce ręcznej plażowej.

Złote medale zawodniczki Reflex Pyrki AZS AWF Poznań wywalczyły na plaży w Świnoujściu. To już szósty medal w historii zespołu i trzeci w barwach złota. Oprócz sukcesu zespołowego, na wyróżnienie indywidualne zasłużyła Marta Łyszczyk, którą wybrano najlepszą zawodniczką turnieju.

Mają dublet - Trzeba przyznać, że w turniej finałowy nie był w naszym wykonaniu najlepszą imprezą w tym roku. Na szczęście udało się, mimo wszystko, sięgnąć po to najcenniejsze trofeum. Kilka tygodni wcześniej obroniłyśmy jeszcze Puchar Polski. Mamy więc w tym roku wszystko, co można było na polskich plażach osiągnąć! - mówi Karolina Peda, kapitan Pyrek. W poznańskim zespole od poprzedniego sezonu zaszło sporo zmian. W Świnoujściu o medale walczyły dwie tegoroczne debiutantki i trzy zawodniczki, dla których był to dopiero drugi rok zmagań na piasku. - Cieszę się, że mogłam z tym zespołem sięgnąć po złoto - mówi Weronika Łakomy, jedna z debiutantek. - Drużyna w tym sezonie zrobiła duże postępy i widać, że coraz lepiej rozumie się na boisku. Ten rok pokazał, że mamy spory potencjał, którego nie można zmarnować - dodała.

Walczą także w Europie Mistrzostwo i Puchar Polski to nie jedyne tegoroczne osiągnięcia poznanianek. W kończącym się powoli cyklu eliminacji European Beach Handball Tour Pyrki zajmują aktualnie 5. miejsce.

Reflex Pyrki AZS AWF Poznań jeszcze w tym roku będzie można najprawdopodobniej zobaczyć podczas towarzyskiego turnieju, który na zakończenie wakacji rozegrany zostanie w Obornikach Wielkopolskich.

Szczypiorniak na piasku

Piłka ręczna plażowa to odmiana tradycyjnego szczypiorniaka. Piaskowe boisko do gry ma wymiary 27x12 metrów. Rywalizacja toczy się między dwoma zespołami, z których każdy składa się z 3 zawodników i 1 bramkarza. Mecz trwa 2 sety po 10 minut każdy, przy czym w każdym z nich trzeba wyłonić zwycięzcę. Zwykłe bramki liczone są za 1 punkt, natomiast bramki spektakularne (rzucone z obrotem, "wrzutki") oraz zdobyte przez bramkarza i z rzutu karnego, warte są 2 punkty.

Plażowa piłka ręczna niezwykle dynamicznie rozwija się na całym świecie. Rozgrywane są Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie. Na arenie międzynarodowej prezentuje się także Reprezentacji Polski.

Autor: FC/b/k / Źródło: TVN 24 Poznań / Reflex Pyrki AZS AWF Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Reflex Pyrki AZS AWF Poznań

Pozostałe wiadomości