Poznań

Poznańscy kibice przegrali w sądzie z gazetą

Poznań

TVN24Kibice Lecha z pewnością cieszą się z awansu

Sąd Apelacyjny w Poznaniu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji, który w maju odrzucił pozew "Wiary Lecha" przeciwko "Gazecie Wyborczej". Kibice domagali się przeprosin od gazety za nieprawdziwe ich zdaniem informacje na temat stowarzyszenia.

W lutym 2010 roku w "GW" i jej regionalnym dodatku ukazały się artykuły na temat zatrzymań pseudokibiców po akcji policji. W artykułach "Gang kibiców Lecha?" i "Pseudokibice Lecha: narkotyki i ustawki" autor napisał, że zatrzymani przez policję to m.in. członkowie "Wiary Lecha" oraz że stowarzyszenie miało nieformalną umowę z władzami klubu na zapewnienie spokoju na jednej z trybun stadionowych.

Sąd: nie naruszono prawa

Po tych tekstach kibice ze stowarzyszenia "Wiary Lecha" domagali się od gazety i ich autora przeprosin oraz 10 tys. zł zadośćuczynienia. Sąd Okręgowy w maju uznał, że nie doszło do naruszenia prawa, dziennikarz przygotowując materiał prasowy, zbierał informacje z należytą rzetelnością i starannością, działał w ramach dozwolonej krytyki i zgodnie z prawem prasowym.

"Utrzymanie porządku jest pożądane"

Stowarzyszenie odwołało się od wyroku do sądu drugiej instancji, który w środę uznał, że apelacja była niezasadna.

- W ocenie Sądu Apelacyjnego stwierdzenie, że powód miał niepisaną umowę na utrzymywanie porządku podczas meczów, pominąwszy kwestię jego prawdziwości, nie godzi w dobre imię stowarzyszenia "Wiara Lecha". Podejmowanie działań zmierzających do utrzymania porządku jest ze wszech miar pożądane i w społeczeństwie ma pozytywny odbiór - poinformowała rzeczniczka Sądu Apelacyjnego Elżbieta Fijałkowska.

Autor: FC / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości