Poznań

Poznania rzut na taśmę

Poznań

FCNa ul

Ulice Roosevelta i Grunwaldzka oraz trasa tramwajowa na Franowo – na 10 dni przed Euro nadal nie znamy dokładnego terminu oddania tych inwestycji. Miasto jednak zapewnia, że zdąży na czas, podobnie jak w przypadku nowego terminalu Portu Lotniczego Ławica i Dworca Głównego.

- Uda się je otworzyć przed Euro, choć nie ukrywam, że spędzają mi sen z powiek – przyznaje prezydent Poznania Ryszard Grobelny mówiąc o kłopotliwych inwestycjach.

Wielka mobilizacja na Roosevelta

Na trzy zmiany trwają prace przy przebudowie fragmentu Ronda Kaponiera i ul. Roosevelta – głównego ciągu komunikacyjnego z centrum na stadion. Na ulicy Roosevelta gotowe jest już torowisko na odcinku od mostu Dworcowego do ul. Bukowskiej. Do Ronda Kaponiera dojedziemy starym, tymczasowym torowiskiem. Nowe pojawi się dopiero w drugim etapie przebudowy węzła Kaponiera. Pierwsze próbne jazdy tramwajów mogą rozpocząć się w tym tygodniu, jednak niewykluczone, że się opóźnią.

Trwa wylewanie asfaltu po stronie Międzynarodowych Targów Poznańskich. O ile nie dojdzie do załamania pogody, do końca tego tygodnia nawierzchnia ma być gotowa. Od poniedziałku miałyby się rozpocząć odbiory techniczne.

- Ulica Roosevelta ma być gotowa nie przed pierwszym meczem w Poznaniu, ale przed uroczystym otwarciem mistrzostw - mówi na łamach „Głosu Wielkopolskiego” prezydent Kruszyński.

Grunwaldzka i Franowo blisko

W środę tramwajami przejedziemy przez rondo Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Pojawi się tam tymczasowo „piętnastka”, którą z trasy PST pojedziemy tak jak ostatnio ulicami Roosevelta, Zwierzyniecką i Kraszewskiego do ul. Dąbrowskiego, a dalej przez Przybyszewskiego, Reymonta i Hetmańską dotrzemy do zajedni przy ul. Głogowskiej. Z nowego przystanku tramwajowego na rondzie, korzystać będzie także autobus linii 93.

Trwają odbiory nowej linii tramwajowej na Franowo, gdzie na terenie centrum handlowego został zlokalizowany jeden z parkingów buforowych. Trasa ta znacznie skróci czas dojazdu ze wschodniej części Rataj do centrum.

Od poniedziałku przeprowadzane były testy torowiska na ul. Grunwaldzkiej na odcinku rondo Jeziorańskiego - Matejki, które wypadły pozytywnie. Sprawdzana jest także trasa od ronda Jeziorańskiego do pętli na Budziszyńskiej. Kiedy na stałe wrócą tam tramwaje na razie jednak nie wiadomo.

- Sytuacja jest trudna, ale wykonawcy powinni zdążyć na czas – podsumowuje tramwajowe inwestycje Rafał Kupś, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Poniedziałek – lotnisko, wtorek – dworzec

Ostatnie dni to czas kilka ważnych decyzji. Na początku maja uroczyście oddano do użytku poszerzoną ulicę Bukowską, która łączy lotnisko z centrum. Gotowa jest także ulica Bułgarska.

Bryła Dworca Głównego robi duże wrażenieFC

Poznań jako pierwszy wydał już zgodę na organizację meczów piłkarskiego turnieju. W stolicy Wielkopolski odbędą się trzy spotkania grupowe: Irlandia - Chorwacja (10.06), Włochy - Chorwacja (14.06) i Włochy - Irlandia (18.06). Wcześniej, 11 maja Stadion Miejski został przejęty przez UEFA.

Od 18 maja na Placu Wolności i alejach Marcinkowskiego trwa budowa oficjalnej Strefy Kibica. Gotowe są miejsca dla przedstawicieli mediów, dla osób niepełnosprawnych oraz dwie trybuny, na których będzie mogło zasiąść ok. tysiąca kibiców. Powstaje ekskluzywna strefa hospitality. Wszystkie prace zostaną zakończone 7 czerwca.

W poniedziałek uroczyście oddano do użytku nowy budynek strefy przylotów na lotnisku Ławica. Pierwsi goście z nowego terminala, wybudowanego kosztem ponad 93 milionów złotych, skorzystają już we wtorek.

– Zmęczony już jestem tym tempem - mówił na otwarciu nowego terminala na Ławicy prezydent Poznania, Ryszard Grobelny. We wtorek czeka go otwarcie nowego dworca, który będzie równolegle z wysprzątanym starym dworcem obsługiwał turystów kolejowych podczas mistrzostw.

4 czerwca zostanie oddany do użytku nowy 35-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 z Poznania do Gniezna. Trasa ta łączy stolicę Wielkopolski z Bydgoszczą i dalej Gdańskiem - miastem, które organizuje mecze, podobnie jak Poznań, grupy C Euro.

Chichot ICHOT-u

Jedną z atrakcji pozasportowych, mających przyciągnąć kibiców i turystów w trakcie mistrzostw, miało być Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. W trakcie budowy nastąpiło spore opóźnienie i budynek zostanie oddany dopiero w grudniu. Miasto nie zrezygnowało jednak z "ożywienia" Ostrowa Tumskiego i przygotowało szereg atrakcji o charakterze historycznym - wystawy, gry terenowe i spektakl multimedialny.

Autor: FC/PAP / Źródło: TVN Poznań / PAP

Źródło zdjęcia głównego: FC

Pozostałe wiadomości