Poznań zagłosował: Wartostrada, Sportowy Golaj, forty... Są wyniki budżetu obywatelskiego 2015

Poznań

TVN 24 Poznań | Marcin MiklaszewskiGłosować można było od 1 do 12 października

Znane są już wyniki konsultacji w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2015. W projektach dużych zwyciężyły Wartostrada, Sportowy Golaj oraz akcja ratowania fortów. Z małych projektów, poznaniacy wybrali Winogradzki Park Sportu i Rekreacji, Nową Rusałkę, a także trenera osiedlowego. Do rozdysponowania było 10 mln złotych.

Jak informują władze miasta oddano 54 tys. głosów, z czego 45 tys. było ważnych. 33 tys. głosów oddano na kartach do głosowania, natomiast 21 tys. osób zrobiło to przez internet. Wśród głosujących, 25 tys. to kobiety, a 19 tys. mężczyźni. Spośród studentów głos oddało 6,6 tys. osób. Najbardziej aktywni głosujący, to ci w przedziale wiekowym 21-25 lat.

Budżet obywatelski został w tym roku podzielony na dwie grupy. Pierwszą stanowiło 10 dużych projektów, na które przeznaczono 8 mln zł. Druga grupa to 20 mniejszych projektów - na ich realizację zarezerwowano 2 mln zł. Mieszkańcy mieli za zadanie wybrać po trzy projekty z danej grupy.

Projekty duże

1. Wartostrada (3,3 mln. złotych)

Projekt polega na budowie kolejnego odcinka systemu ścieżek pieszo-rowerowych Wartostrada, znajdującego się na koronie wałów pomiędzy mostem Lecha a Bramą Poznania (odcinek "od rzeki Głównej do Cybiny" o długości ok 2,3 km). Inwestycja ma służyć rowerzystom, biegaczom, a także spacerowiczom.

2. Sportowy Golaj (3,9 mln. złotych)

Projekt jest inicjatywą pięciu stowarzyszeń sportowych: PSŻ Poznań, Park Tenisowy Olimpia, Patrioci Poznań, Gravity Racing Poznań i Endusport. Reprezentują one: żużel, tenis, futbol amerykański, kolarstwo górskie oraz triathlon. Projekt przewiduje kontynuację renowacji stadionu żużlowo-futbolowego oraz obiektu tenisowego i terenów przyległych. Dodatkowo planowane jest rozdzielenie ścieżek pieszych i rowerowych oraz ich dostosowanie do celów sportowo-rekreacyjnych.

3. Ratowanie fortów (3 mln. złotych)

Program dotyczy ratowania sieci pruskich fortów, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które nigdy dotychczas nie zostały objęte żadnymi działaniami konserwatorskimi, a wymagają gruntownych działań w tym zakresie i mogą w najbliższym czasie ulec kompletnej dewastacji (np. Fort VII). Celem ich restauracji jest odzyskanie dla mieszkańców wspaniałych miejsc historycznych w celach rekreacyjnych.

Projekty małe:

1. Winogradzki Park Sportu i Rekreacji (800 tys. złotych)

Celem projektu jest poprawa infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w dzielnicy miasta Winogrady, szczególnie w zakresie dostępności wysokiej klasy urządzeń dla wszystkich mieszkańców. Projekt zakłada też fachową pomoc w ich użytkowaniu, prowadzoną przez instruktorów.

2. Nowa Rusałka (610 tys. złotych)

Projekt zakłada przywrócenie funkcji rekreacyjno-sportowej dla terenów wokół ośrodka wypoczynkowego Rusałka poprzez rewitalizację bezpłatnej, ogólnodostępnej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. W wyniku realizacji projektu, zostanie zapewniony dostęp do atrakcyjnej i bezpiecznej przestrzeni, umożliwiającej spędzanie czasu wolnego w sposób aktywny, w szczególności dla rodzin z dziećmi, seniorów, młodzieży, osób niepełnosprawnych.

3. Trener osiedlowy (825 tys. złotych)

Program zakłada całoroczne, bezpłatne zajęcia sportowe na osiedlowych boiskach dla dzieci, młodzieży oraz seniorów, prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów, instruktorów oraz studentów AWF.

Autor: ib / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań | Marcin Miklaszewski