Helmut kończy pracę. W tym przybyszu z Niemiec zakochali się poznaniacy

Poznań

"Helmuty" w Poznaniu kursowały od 1997 r.TVN 24 Poznań
wideo 2/7

Otwierały trasę Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, jeździły na liniach nocnych. Służyły poznaniakom przez 22 lata. Teraz popularne "helmuty", czyli tramwaje GT8, przechodzą na zasłużoną emeryturę.

W niedzielę poznaniacy pożegnali swoje ukochane tramwaje - Düwag GT8, czyli popularne "helmuty". W Poznaniu jeździły 22 lata, drugie tyle większość z nich służyła w Niemczech.

O godzinie 12 odbył się pożegnalny przejazd przez miasto. 10 tramwajów, jeden za drugim, wyruszyło z zajezdni przy ulicy Madalińskiego i przez godzinę woziło pasażerów po Poznaniu.

Otwierały Poznański Szybki Tramwaj

Wjechały m.in. na trasę Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, która otwierały 30 stycznia 1997 roku. Właśnie wtedy po raz pierwszy w Poznaniu pokazały się na torach.

- Pomimo że były to tramwaje używane, w tamtych latach uznawano je za jedne z bardziej zaawansowanych technicznie wagonów tramwajowych w Poznaniu i jednocześnie najmniej awaryjnych – podkreśla prezes Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych Krzysztof Dostatni. Posiadały wiele udogodnień dla pasażerów, m. in. fotokomórki w drzwiach, mechanizm rewersowania zapobiegający przytrzaśnięciu pasażera, a także wydajne ogrzewanie.

Zostają dwa "na pamiątkę"

Przez 22 lata łącznie w Poznaniu było 56 tramwajów z Düsseldorfu i 31 z Frankfurtu nad Menem - w tym dwukierunkowe. - Z biegiem czasu, w miarę potrzeb i możliwości finansowych, z uwagi na swój wiek "helmuty" były zastępowane przez bardziej nowoczesny tabor. W związku z zakupem Moderusów Gamma są wycofywane– mówi Agnieszka Smogulecka, rzecznik prasowa MPK Poznań. Dwa wagony z Düsseldorfu (GT6 i GT8) zostaną zachowane jako zabytkowe i będzie można je spotkać np. na linii turystycznej czy podczas imprez okolicznościowych organizowanych przez MPK i KMPS.

Autor: fc/r / Źródło: PAP, TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań