400 kilogramów karpia, 450 litrów barszczu, 1400 osób. "To największa wigilia w Polsce"

Poznań

W wigilii uczestniczyło 1400 osóbTVN 24 Poznań
wideo 2/3

1400 samotnych, potrzebujących, ubogich i bezdomnych osób zasiadło przy stołach na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Spotkanie przygotował poznański Caritas. - To największa i najpiękniejsza wigilia w Polsce - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Wigilia poznańskiego Caritasu to dla wielu jej uczestników jedyna szansa na wspólny posiłek wigilijny. W jej przygotowanie zaangażowanych było 1000 wolontariuszy z 13 wielkopolskich szkół i Caritasu oraz cztery zgromadzenia zakonne.

- 1400 gości zawitało na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich - wylicza ks. Łukasz Łukasik, zastępca dyrektora Caritas Poznań.

Jedzenie, dobre słowo i skarpetki

Dla gości przygotowano m.in. 400 kg karpia, 450 litrów barszczu, pół tony kapusty i pół tony ziemniaków. Nie zabrakło również ciast upieczonych przez członków parafialnych zespołów Caritas.

- To największa i najpiękniejsza wigilia w Polsce - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, który życzył zebranym, by każdy z nich czuł się w Poznaniu dobrze i nie czuł się samotnie. - Każdego dnia, nie tylko w wigilię - podkreślił.

Uczestnicy wigilijnego spotkania mieli okazję podzielić się opłatkiem, porozmawiać z innymi i przy dźwiękach kolęd zjeść przygotowany posiłek. Każdy dostał również paczkę z produktami żywnościowymi.

- To rzeczy, które można spożyć w czasie świąt i skarpetki, by ocieplić nóżki w ten chłodny czas - mówi ks. Łukasik.

W tym roku w zabezpieczeniu wydarzenia pomagali stacjonujący w Poznaniu żołnierze armii amerykańskiej.

- Dzięki zaangażowaniu gabinetu prezydenta Poznania zgłosili się do nas i zapytali czy mogą wziąć udział w wigilii jako wolontariusze. Oczywiście od razu się zgodziliśmy - mówi ks. Łukasik.

16 lat tradycji

Początki wigilii Caritasu sięgają 2003 r. Wówczas albertynki wraz z XI Liceum Ogólnokształcącym zorganizowały spotkanie dla osób, które na co dzień korzystały z jadłodajni Caritasu prowadzonej przez siostry. Od 2009 r. spotkanie wigilijne odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dzięki temu może w nim wziąć udział większa liczba potrzebujących.

Autor: FC/ks / Źródło: TVN 24 Poznań, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań