16-latki weszły na zamarznięty staw, bo chciały zrobić zdjęcie. Zarwał się lód, jedna wpadła do wody

TVN24 | Poznań

Autor:
ww/gp
Źródło:
TVN 24
16-latki weszły na zamarznięty staw, żeby zrobić zdjęcie. Jedna z nich wpadła do wodyTVN 24
wideo 2/8
TVN 2416-latki weszły na zamarznięty staw, żeby zrobić zdjęcie. Jedna z nich wpadła do wody

- Chciały zrobić sobie zdjęcie na tle zachodzącego słońca. Nagle lód pod nimi zaczął pękać – relacjonuje Andrzej Borowiak, oficer prasowy wielkopolskiej policji. Jedna z dziewczyn, które wybrały się w niedzielę nad stawy na poznańskich Szachtach, wpadła do lodowatej wody. Czekały na pomoc uwięzione na platformie dla wędkarzy, kilkadziesiąt metrów od brzegu.

Do zdarzenia doszło w niedzielę po południu. Wcześniej tego dnia z pobliskiego stawu wyłowiono ciało 21-latka. Na to, że mężczyzna wpadł do wody, wskazywało zachowanie jego psa, który biegał wokół przerębla i szczekał.

W południe ze stawu obok wyłowiono zwłoki mężczyznyFM

Uwięzione na lodzie

- Około godziny 15 otrzymaliśmy telefon od przechodnia, który wybrał się na spacer w okolicy Szachtów. Dotyczył dwóch szesnastolatek, które weszły na zamarzniętą powierzchnię stawu, bo chciały sobie zrobić zdjęcie na tle zachodzącego słońca – relacjonuje Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Stały na platformie i wołały o pomoc

Nagle pod dziewczynami zaczął pękać lód. W ostatniej chwili udało im się przedostać na małą platformę dla wędkarzy, która znajdowała się kilkadziesiąt metrów od brzegu. Podjęły próbę przejścia na brzeg. Nieudaną: w pewnym momencie lód zarwał się pod jedną z nich.

- Koleżanka pomogła jej się wydostać z powrotem na platformę. Zaczęły krzyczeć, prosić o pomoc – opisuje Borowiak. Wołanie usłyszał mężczyzna, który natychmiast zadzwonił pod numer alarmowy. - Najszybciej na miejscu pojawili się policjanci z oddziału prewencji, którzy przy pomocy liny asekuracyjnej pomogli się wydostać nastolatkom z wody – kończy rzecznik.

Jedna z nich miała wyraźne objawy hipotermii. Była cała mokra, na platformie marzła przez kilkadziesiąt minut.

W niedzielę na poznańskich Szachtach doszło do dwóch wypadkówTVN24
Do tragedii doszło na jednym ze stawów na Szachtach, w południowej części Poznania

Autor:ww/gp

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24