Wybudowali "na lewo" parkingi dla policji. Trzy osoby z zarzutami

Google Maps, TVN 24Parkingi wybudowano przy dwóch komendach policji w Poznaniu

Były dyrektor i wicedyrektor poznańskiego Zarządu Dróg Miejskich oraz szef Zakładu Robót Drogowych usłyszeli zarzuty w sprawie budowy dwóch policyjnych parkingów. Wybudowano je z pieniędzy na inne inwestycje, m.in. rondo Kaponiera. Urzędnicy przyznali się do winy.

O zarzutach dla Jacka Sz., Kazimierza S. i Floriana K. poinformował "Głos Wielkopolski". Dotyczą one tzw. afery parkingowej. W grudniu 2014 r. Centralne Biuro Antykorupcyjne wykryło nieprawidłowości w budowie dwóch parkingów dla poznańskiej policji. Pieniądze przeznaczone na parkingi miały zostać wpisane w koszty innych inwestycji, m.in. przebudowy ronda Kaponiera, co jest niezgodne z prawem.

Zarzuty dla trzech osób

Informacje dziennika dotyczące zarzutów potwierdza Damian Kordykiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. - Trzy osoby usłyszały zarzuty w tej sprawie. Dotyczą sprawstwa polecającego do przekroczenia uprawnień. Podejrzani zostali przesłuchani, złożyli dość obszerne wyjaśnienia i przyznali się do zarzucanych czynów - mówi.

Sprawstwo polecające to zgodnie z prawem karnym, polecenie osobie uzależnionej od siebie, wykonania czynu zabronionego. Jak podaje "Głos", zarzuty dotyczą fałszowania dokumentów w celu ukrycia faktu, że miasto "na lewo" sfinansowało remont policyjnych parkingów. Zgodnie z kodeksem karnym, za to przestępstwo można odpowiadać tak samo jak bezpośredni sprawca czynu. Za poświadczenie nieprawdy w dokumentach grozi nawet 5 lat więzienia.

- Sprawa jest rozwojowa, planowane są dalsze czynności. Prokurator nie udziela informacji o szczegółach zarzutów - mówi Kordykiewicz.

Wpisywali inwestycje w koszty innych

Afera wyszła na jaw pod koniec 2014 r. W październiku CBA skierowało zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratora Generalnego.

O wybudowanie parkingów przy Komendzie Wojewódzkiej Policji przy ul. Kochanowskiego i komendzie Miejskiej Policji przy ul. Szylinga, mieli poprosić wysoko postawieni oficerowie wielkopolskiej policji. Dyrektor i wicedyrektor ZDM mieli zlecić wykonanie tych prac Zakładowi Robót Drogowych. W tej sprawie nie ma jednak żadnych dokumentów. Koszty wpisywano w wydatki na inne prace, m.in remont ronda Kaponiera czy ulic Dolna Wilda, Warszawska i Jasna Rola.

Jak informował "Głos Wielkopolski", na budowę dwóch parkingów przy komendach przeznaczono około 700-800 tysięcy złotych.

"Podatek Grobelnego" wart 1 mld złotych

O zawyżonych wydatkach na inwestycje w Poznaniu pisaliśmy w połowie listopada 2014 r. Jak wynikało z wyliczeń dwóch poznańskich społeczników, w latach 2006-2014, Poznań wydał na inwestycje 1 mld złotych więcej niż początkowo zakładano. Według tego raportu średnie przekroczenie wydatków wyniosło 35 proc. na każdej inwestycji. Różnicę w deklaracjach ile będą kosztować inwestycje, a ile faktycznie kosztowały, w trakcie kampanii wyborczej Tadeusz Dziuba, kandydat PiS na prezydenta Poznania, nazwał "podatkiem Grobelnego".

Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps, TVN 24

Pozostałe wiadomości