TVN24 | Poznań

Była gigantyczna kolejka po kwiaty z promocji, może być kara. Sanepid wszczął postępowanie

TVN24 | Poznań

Autor:
FC,
aa/ec/gp
Źródło:
TVN 24 Poznań, PAP
Kolejki po kwiaty przed Stadionem Miejskim w PoznaniuTVN24
wideo 2/7
TVN24Kolejki po kwiaty przed Stadionem Miejskim w Poznaniu

Inspektorzy sanepidu wybrali się w niedzielę na kiermasz roślin doniczkowych zorganizowany na Stadionie Miejskim w Poznaniu. To tam od soboty ustawiały się gigantyczne kolejki chętnych na zakupy. - Nie zachowywano obowiązkowego dystansu, nie przestrzegano obowiązującego limitu klientów – wylicza Cyryla Staszewska, rzeczniczka poznańskiego sanepidu. Organizatorowi imprezy grozi nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych kary.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu wszczęła postępowanie administracyjne wobec organizatora weekendowej wyprzedaży roślin doniczkowych na Stadionie Miejskim.

"Chcesz nadać swojemu mieszkaniu tropikalnego klimatu? Zapraszamy mieszkańców Poznania na targ zielonych roślin doniczkowych w okazyjnych cenach już 10-11 kwietnia na Stadion Poznań. Przyjdź i spraw sobie odrobinę radości w tych trudnych czasach" – zachęcali organizatorzy.

Poznań, Stadion Miejski: gigantyczna kolejka na wyprzedaż roślin10.04TVN 24

Kolejka zakręcała

I chętnych nie brakowało. Już w sobotę pokazywaliśmy gigantyczne kolejki ludzi, którzy chcieli wziął udział w festiwalu. Przed wejściem na targ ustawiła się kolejka długa nawet na kilkaset metrów. "Wężyk" zakręcał wokół stadionu. Oczekujących na wejście nie odstraszał nawet padający przelotnie deszcz. Część osób stojących w kolejce nie miała maseczek i nie zachowywała odpowiedniego dystansu od innych.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Kolejka przed wejściem na stadionTVN 24

Podobnie - według osób, które weszły na stadion - miało wyglądać w środku. Panować miał tam ścisk i nie wszędzie dało się przejść, zachowując odpowiedni dystans. Organizatorzy informowali, że w środku obowiązywać ma limit do maksymalnie 100 osób. Apelowali też o zachowywanie środków ostrożności obowiązujących na targowiskach.

W środku miało obowiązywać ograniczenie do 100 osób

"Wszystkie obowiązujące obostrzenia zostały przekroczone"

W sobotę, w związku z dużą kolejką osób czekających na wejście na stadion sytuację sprawdzała policja, która powiadomiła o sprawie sanepid. Inspektorzy sanitarni skontrolowali kiermasz w niedzielę.

- Postępowanie wszczęto z powodu nieprzestrzegania obowiązujących w czasie pandemii norm prawnych i wytycznych, m.in. brakiem dezynfekcji rąk w wejściu do obiektu, nie zachowano obowiązkowego dystansu, nie przestrzegano obowiązującego limitu klientów – wyliczyła Cyryla Staszewska, rzeczniczka poznańskiego sanepidu. Jak przyznała dokładna liczba osób, które odwiedziły festiwal roślin nie jest znana, ale momentami w imprezie miały brać udział setki kupujących. Teraz organizatorowi imprezy może grozić kara w wysokości od 10 tys. zł do 30 tys. zł. Już wiadomo, że podobne kiermasze roślin doniczkowych planowane są w innych miastach.

Punkt drive-thru przy Stadionie MiejskimUrząd Miasta Poznania

Oprócz targu przy Stadionie Miejskim w Poznaniu w weekend funkcjonowały dwa punkty pobrań wymazów na obecność koronawirusa. Pacjenci mają tam do dyspozycji dwa namioty, w których pobierane są próbki do badania. Jeden namiot przeznaczony jest dla pacjentów zmotoryzowanych, wjeżdża się do niego samochodem, do drugiego zgłaszają się pacjenci piesi.

Autor:FC, aa/ec/gp

Źródło: TVN 24 Poznań, PAP

Źródło zdjęcia głównego: