"To jest szpital pediatryczny, my tu nigdy dorosłych nie przyjmowaliśmy"

[object Object]
Szpital dziecięcy musi od poniedziałku przyjmować również dorosłychTVN 24
wideo 2/3

Szpital dziecięcy przy ul. Krysiewicza w Poznaniu musiał na szybko zatrudnić nowych lekarzy i znaleźć miejsce na nocne przyjmowanie chorych. Placówkę włączono do sieci szpitali, od których takich świadczeń ministerstwo wymaga. - To jest szpital pediatryczny, my tu nigdy dorosłych nie przyjmowaliśmy - mówi rzeczniczka placówki.

System sieci szpitali obowiązuje od pierwszego października, wiąże się z obowiązkiem zapewnienia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przez wszystkie placówki, które się w tej sieci znalazły.

Bunt lekarzy

Kiedy dyrekcja szpitala przy ul. Krysiewicza dowiedziała się o włączeniu do sieci, pojawił się stres. - To jest szpital pediatryczny, my tu nigdy dorosłych nie przyjmowaliśmy i nigdy też nie świadczyliśmy usług nocnej i świątecznej opieki medycznej - tłumaczy Urszula Łaszyńska, rzeczniczka placówki. Jak twierdzi, wystosowali w tej sprawie pisma do NFZ, ale odpowiedzi nie otrzymali do tej pory.

Sami lekarze komentowali zmiany w ostatni piątek. - Niektórzy protestowali przeciwko dodatkowej pracy, inni za to deklarowali, że jeśli będzie taka potrzeba, to wezmą godziny nocne - mówiła rzeczniczka.

Spotkał się wtedy z nimi odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu województwa wielkopolskiego Maciej Sytek. Jak poinformował w komunikacie, "była to odpowiedź na prośbę lekarzy tej placówki, zaniepokojonych wizją pracy w punkcie Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, którzy zagrozili zwolnieniami z pracy".

"Dyrekcja szpitala ogłosiła konkurs na lekarza medycyny w puncie Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej i deklaruje, że świadczenie będzie realizowane bez przeszkód od 1 października. Do pracy w tym punkcie zostaną zatrudnieni lekarze z zewnątrz"- zaznaczył w komunikacie.

Szpital ma już wyznaczone miejsce w podziemiach, gdzie od poniedziałku mogą zgłaszać się dorośli pacjenci. Wciąż poszukuje dwóch osób na stanowisko internisty.

Siedem punktów w Poznaniu

W samym Poznaniu chorzy mogą szukać nocnej pomocy w siedmiu placówkach. Są to: Szpital Wojewódzki w Poznaniu (ul. Juraszów 7/19), Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia (ul. Szwajcarska 3), Szpital Miejski im. Franciszka Raszei (ul. Mickiewicza 2), Poznański Ośrodek Specjalistyczny Usług medycznych (al. Solidarności 36), Pomoc Doraźna Lekarzy Rodzinnych "Grunwald" (ul. Kasprzaka 16), oraz Centrum medyczne HCP (ul. 28 czerwca 1956 r), oraz Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem (ul. Krysiewicza 7/8).

Magdalena Rozumek z Wielkopolskiego OW NFZ poinformowała, że w Wielkopolsce świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, realizować będą łącznie 42 placówki, w tym 38 szpitali sieciowych.

W powiatach małe zmiany

Zdaniem Rozumek, wejście w życie tak zwanej sieci szpitali nie skutkuje na terenie Wielkopolski zasadniczymi zmianami w funkcjonowaniu "wieczorynek", które mogłyby stanowić utrudnienia dla pacjentów.

- Dotychczas, w większości wielkopolskich powiatów, usługi "wieczorynki" realizowały szpitale powiatowe i to nie ulegnie zmianie. Jedynie w powiatach: obornickim, ostrzeszowskim i konińskim, świadczenia te powrócą do szpitali: SP ZOZ w Obornikach, Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. oraz Szpitala Zespolonego w Koninie, przy czym w Koninie pomimo zmiany podmiotu, nie ulegnie zmianie miejsce w którym pacjenci będą mogli udać się po pomoc - zaznaczyła.

Autor: ww / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań

Pozostałe wiadomości