TVN24 | Poznań

Handel kwitł tam "od zawsze", potwierdzają to ostatnie odkrycia

TVN24 | Poznań

Autor:
FC/gp
Źródło:
TVN 24 Poznań
Poznań: przebudowa Rynku Łazarskiego. Archeolodzy szukają skarbów sprzed latTVN 24 Poznań
wideo 2/8
TVN 24 PoznańPoznań: przebudowa Rynku Łazarskiego. Archeolodzy szukają skarbów sprzed lat

Grupa poszukiwaczy przeszukuje Rynek Łazarski w Poznaniu. Miejsce, na którym jeszcze w marcu kwitnął handel owocami i warzywami, teraz zamienił się w wielki plac budowy. Z ziemi wykopano już pieniądze, plomby, guziki a nawet biżuterię.

Przebywa Rynku Łazarskiego pełna parą ruszyła w marcu. Ekipy budowlane mają towarzystwo. Na placu budowy "po godzinach" pracują poszukiwacze z Wielkopolskiej Grupy Eksploracyjno-Historycznej Gniazdo oraz Stowarzyszenia Eksploracji Perkun. Gdy koparki zerwą współczesny bruk, wchodzą na ten teren z łopatami i wykrywaczami metali. Wśród nich Aleksander Przybylski, reporter TVN24.

Co udało się do tej pory znaleźć? - Przede wszystkim to przedmioty związane z handlem: odważniki, plomby towarowe czy monety - wymienia.

Odważnik i plombyWGEH-Gniazdo

Wiedzą, co pili

Sporo monet pochodzi z okresu pruskiego i II Rzeczypospolitej, kilka jest XVII i XVIII-wiecznych. Wśród plomb ołowianych są takie, którymi pieczętowano wagony albo worki z towarami. - Dzięki nim wiemy, że mieszkańcy Łazarza mogli na swym lokalnym placu targowym sprzedawać kawę paloną we Wrocławiu, mąkę z Torunia czy sól z Inowrocławia. - mówi reporter TVN 24.

Sporo uśmiechu budzą wśród poszukiwaczy porcelanowe korki od butelek z napisami lokalnych producentów, takich jak Oscar Stiller, który rozlewał piwo przy Głogowskiej nieopodal kościoła.

Porcelanki St LazarusWGEH-Gniazdo

- Do tego odkryliśmy masę guzików: mamy zwykłe cywilne, w tym niektóre bardzo ozdobne, ale też urzędnicze i wojskowe. - wymienia Przybylski.

Natknęli się też na biżuterię. - Może gdzieś oderwała się czy spadła z jakiejś przywieszki modnym łazarzankom? - zastanawia się Przybylski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Pierścionek znaleziony w ziemiWGEH-Gniazdo

Śmieci zamiast bruku

Jak przypomina, Rynek Łazarski aż do lat 60. XX wieku nie był brukowany. Nierówności terenu zasypywano śmieciami i żużlem z pieca. - W takich zasypiskach często znajdujemy efektowną, choć oczywiście potłuczoną porcelanę z manufaktur w Berlinie czy Wałbrzychu - mówi.

Wykopano też żołnierzyki, którymi prawdopodobnie bawiły się łazarskie dzieciWGEH-Gniazdo

Wszystkie zabytki są wpisywane do inwentarza, a na metryczkach zaznaczone jest miejsce znalezienia.

- Dzięki temu po zakończeniu prac będzie można stworzyć mapę ukazującą ich rozproszenie - wyjaśnia.

Po konserwacji zabytki zostaną przekazane Muzeum Archeologicznemu w Poznaniu. Członkowie stowarzyszeń pracują w oparciu o pozwolenie Miejskiego Konserwatora Zabytków, Biura Rewitalizacji i Koordynacji Projektów (inwestora) oraz firmy Skanska (wykonawcy). Opiekę merytoryczną poszukiwania objęła Kateriny Zisopulu Bleja z Muzeum Archeologicznego. 

A sama modernizacja Rynku Łazarskiego ma potrwać do jesieni 2021 roku. Powstanie tam nowoczesne oraz zadaszone targowisko, wymieniona zostanie nawierzchnia i część infrastruktury podziemnej, przybędzie drzew i zieleni niskiej. Pojawi się także przestrzeń na kawiarniane ogródki i organizację kameralnych wydarzeń oraz fontanna i miejsce zabaw dla dzieci. 

Tak ma wyglądać jesienią 2021 roku Rynek ŁazarskiZDM Poznań

Cały czas można robić zakupy u osób handlujących wcześniej na rynku Łazarskim. Pod koniec marca targowisko zostało przeniesione na boisko Szkoły Muzycznej przy ul. Głogowskiej 90.

Autor:FC/gp

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: WGEH-Gniazdo

Pozostałe wiadomości