Nad rynkiem montują gigantyczną poduszkę

TVN24 | Poznań

Autor:
FC
Źródło:
TVN 24 Poznań
Poznań: przebudowa Rynku Łazarskiego. Trwa montaż poduszek na dachuPoznańskie Inwestycje Miejskie
wideo 2/5
Poznańskie Inwestycje MiejskiePoznań: przebudowa Rynku Łazarskiego. Trwa montaż poduszek na dachu

Jedna z największych na świecie poduszek montowana jest na dachu konstrukcji, która stanęła na Rynku Łazarskim w Poznaniu. W sierpniu ma zakończyć się jego przebudowa, a na targowisko wrócić handlarze.

Przebudowa Rynku Łazarskiego ruszyła wiosną 2020 roku. Powstaje nowoczesne, zadaszone targowisko na planie koła z dogodnym dojazdem i miejscem dla dostaw.

Poduszka przeciwdeszczowa i przeciwsłoneczna

- Sam pamiętam, jak wyglądało robienie zakupów na Rynku Łazarskim podczas deszczu, dlatego przy przebudowie wykorzystaliśmy najnowocześniejszą technologię i możemy być pewni, że woda nie będzie kapać nikomu na głowę – mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Ważąca 135 ton stalowa konstrukcja podtrzymująca dach jest już gotowa. Teraz montowane są na niej poduszki z folii ETFE. Ma ona grubość 300 mikrometrów i jest wyprodukowana z tworzywa sztucznego na bazie fluoru (etylentetrafluoroetylen). Materiał ten jest przezroczysty, lekki, elastyczny, ma wysoką wytrzymałość, jest niepalny i podlega recyklingowi. Jest też kilkadziesiąt razy lżejszy niż szkło. Folia jest też odporna na ekstremalne zmiany temperatury.

Duża poduszka będzie jedną z największych na świecieUrząd Miasta Poznania

Dolna folia dachu Rynku Łazarskiego będzie w 70 procentach zadrukowana szarymi kropkami o średnicy 16 mm, żeby nieco zaciemnić przestrzeń poniżej i zapewnić efekt chłodzenia. Dzięki temu w gorący dzień i przy dużym nasłonecznieniu klienci będą mogli w komfortowych warunkach robić zakupy, a owoce i warzywa dłużej zachowają świeżość.

Na dachu znajdą się dwie poduszki. Mała, o powierzchni 492 metrów kwadratowych, została już zamontowana pomiędzy ringiem wewnętrznym i środkowym konstrukcji.

Mała poduszka jest już zamontowanaUrząd Miasta Poznania

Montaż dużej, o powierzchni 1744 metrów kwadratowych, ruszył pod koniec kwietnia. Operacja jest wyjątkowa, bo mowa o jednej z największych tego typu poduszek na świecie. Jej zakładanie potrwa do połowy maja.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Za montaż odpowiadają wspinacze

Poduszki w zadaszeniu montuje ręcznie zespół wykwalifikowanych wspinaczy przemysłowych. W przypadku górnej warstwy pracują oni głównie z podnośników nożycowych, a w niektórych przypadkach są podwieszeni na linie albo asekurowani za pomocą lin do konstrukcji.

W prace zaangażowani są wspinaczeUrząd Miasta Poznania

Jak wygląda ich praca? Najpierw wciągany na górę jest zapakowany panel membrany, złożony w paczkę o wymiarach 2x3 metry. Tam wspinacze go rozpakowują, rozciągają membranę po konstrukcji stalowej i za pomocą profili aluminiowych montują w odpowiednich miejscach.

Inaczej wygląda praca przy montażu dolnej warstwy - panel membrany jest rozkładany na wykładzinie ochronnej, a następnie - przy pomocy lin i bloczków - wciągany na odpowiednią wysokość oraz montowany do konstrukcji przy pomocy profili aluminiowych.

Po zakończeniu prac nad dachem, powstaną pawilony handlowe i stoły dla handlarzyUrząd Miasta Poznania

Docelowo obie poduszki - mała i duża - zostaną następnie połączone w jedną całość i będą zasilane powietrzem przez trzy agregaty.

- Nowoczesny dach zdecydowanie poprawi komfort pracy kupców i ich klientów – podkreśla Jacek Jaśkowiak. 

Ci będą mogli skorzystać z zakupów już jesienią. Od połowy maja pod gotowym zadaszeniem wybudowane zostaną pawilony handlowe, następnie staną stoły dla handlarzy, wreszcie położona zostanie nowa nawierzchnia na rynku oraz nasadzone kolejne drzewa i krzewy. Zakończenie prac planowane jest na sierpień 2021 r.

Część drzew już zasadzonoUrząd Miasta Poznania

W ramach przebudowy Rynku Łazarskiego powstanie nowe zadaszone targowisko, wymieniona zostanie nawierzchnia i część infrastruktury podziemnej, powstaną nowe szersze chodniki, przybędzie drzew i zieleni niskiej. Pojawi się także zielony skwer, przestrzeń na kawiarniane ogródki i organizację kameralnych wydarzeń plenerowych oraz fontanna i miejsce zabaw dla dzieci.

Inwestycja pochłonie 43 miliony złotych.

Na czas trwania budowy utworzono tymczasowe targowisko – dwie duże hale znajdują się około 400 metrów od Rynku Łazarskiego. 

Autor:FC

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Poznania