Pierwsze auta i dumy motoryzacji PRL można już oglądać na poznańskich targach

TVN24 | Poznań

Aktualizacja:
Autor:
FC/gp
Źródło:
TVN 24 Poznań
Poznań: Muzeum Motoryzacji przeniosło się na Międzynarodowe Targi PoznańskieKomisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski
wideo 2/8
Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu WielkopolskiPoznań: Muzeum Motoryzacji przeniosło się na Międzynarodowe Targi Poznańskie

83 samochody, kilkanaście motocykli, dziesięć przyczep, do tego rowery i autobus – to wszystko można podziwiać w jednym z najstarszych budynków Międzynarodowych Targów Poznańskich – Pawilonie nr 2, wybudowanym w 1929 roku. Do urządzonego w czasie pandemii Muzeum Motoryzacji mogą już zaglądać zwiedzający.

- W 1983 roku, jako pierwsi w Polsce, założyliśmy Muzeum Motoryzacji, teraz niestety jako pierwsi je likwidujemy – mówił z żalem w 2012 roku Jan Cynka, kierownik placówki likwidowanej w związku z przebudową ronda Kaponiera.

Wystawa "Kabriolety świata" kończy historię muzeum pod KaponierąJ. Bartz | Automobilklub Wielkopolski

Po ośmiu latach bezdomna instytucja znalazła nowy dach nad głową. - Muzeum pod rondem Kaponiera już dawno przestało funkcjonować i jak dotąd nie udało się znaleźć miejsca, gdzie byśmy mogli postawić nasze samochody. Teraz dogadaliśmy się z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, z którymi od lat współorganizujemy różne wydarzenia i tu urządziliśmy tymczasowe Muzeum Motoryzacji – mówi Grzegorz Frąckowiak z Komisji Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski.

W 1955 ROKU NA MTP ODBYWAŁA SIĘ PREMIERA KULTOWEJ SYRENY

W najstarszym pawilonie

Ekspozycję przygotowano pod koniec zeszłego roku. Urządzono ją w Pawilonie nr 2, wybudowanym na Powszechną Wystawę Krajową w 1929 roku. W środku znalazły się 83 różnego rodzaju samochody, kilkanaście motocykli, dziesięć przyczep, do tego zabytkowe rowery i autobus. Eksponowane zabytki motoryzacji należą do 58 kolekcjonerów, w większości członków Komisji Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski.

Obok aut stoją też motocykleKomisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski

- Mamy różne strefy, takie jak strefa PRL ze strefą wakacyjną, na której obok samochodów i przyczep eksponujemy też stoliki, kuchenki gazowe, leżaki, słowem wszystko, co Polacy zabierali kiedyś ze sobą na urlop. Są strefy pojazdów brytyjskich, francuskich czy niemieckich. Mamy też strefę militarną i taką pokazującą początki motoryzacji – wymienia Frąckowiak.

DUMY PRL NA MIĘDZYNARODOWYCH TARGACH POZNAŃSKICH

Fiat 125p w wersji "sanitarka"Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski

Na tej ostatniej znajdą się najstarsze pojazdy – samochód marki REO z 1908 roku i rower marki Labor z 1888 roku z napędem łańcuchowym, gumowymi masywami na stalowych obręczach.

Muzeum Motoryzacji w pawilonie nr 2 na MTP będzie czynne w każdy piątek w godzinach 10:00-18:00 oraz weekend w godzinach 10:00-17:00.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Wśród aut są także te z początku XX wiekuKomisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski

Autor:FC/gp

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski