TVN24 | Poznań

Szykują wystawę na rocznicę Czerwca 1956 roku, szukają zdjęć. "W rodzinnych archiwach wciąż kryją się skarby"

TVN24 | Poznań

Źródło:
TVN24, PAP
Fragment przemówienia premiera Józefa Cyrankiewicza
Fragment przemówienia premiera Józefa CyrankiewiczaMuzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 / poznan.pl
wideo 2/5
Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 / poznan.plFragment przemówienia premiera Józefa Cyrankiewicza

Są przekonani, że w rodzinnych albumach kryją się skarby, dlatego proszą poznaniaków o pomoc. Muzeum Czerwca 1956 roku i Instytut Pamięci Narodowej szukają zdjęć z lat 50., które pokazują jak wyglądało zwykłe, codzienne życie w stolicy Wielkopolski. Fotografie staną się częścią wystawy z okazji obchodów 65. rocznicy robotniczego zrywu z 28 czerwca 1956.

W tym roku mija 65 lat od dnia, w którym robotnicy z Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, którą władza brutalnie stłumiła rękami milicji i wojska. W starciach na ulicach miasta zginęło, według badań IPN, co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych.

Dla poznaniaków 28 czerwca to ważna data. Dlatego mimo trwającej pandemii przygotowania do obchodów już ruszyły, ale wiele planowanych wydarzeń odbędzie się w sieci.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Jednym z ważnych elementów obchodów będzie przygotowywana przez Muzeum Czerwca i IPN, wystawa. Będzie ona zawierać wątki dotyczące lat poprzedzających Czerwiec, informacje o przebiegu robotniczego zrywu, pokaże też sposoby jego upamiętnienia. Szefowa Muzeum Czerwca podkreśla, że zamierzeniem twórców ekspozycji jest zaprezentowanie także nowych, nieznanych dotąd materiałów, pochodzących z rodzinnych archiwów. I tu pojawia się prośba do poznaniaków.

Trwają przygotowania do obchodów rocznicy wydarzeń sprzed 65 latMuzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

- Liczymy na to, że są wciąż osoby, które mają pamiątki po swoich rodzinach i mogłyby nam je pokazać i przekazać. Wiemy, że w rodzinnych archiwach wciąż kryją się skarby. Do dziś pojawiają się u nas osoby z nieznanymi wcześniej zdjęciami z 1956 roku - powiedziała Kinga Przyborowska, szefowa Muzeum Czerwca. Na potrzeby wystawy poszukiwane są zdjęcia pochodzące z lat 50. ub. wieku. Jakie konkretnie? Chodzi o fotografie poznaniaków w zwykłych, codziennych sytuacjach. - Chcemy pokazać jak istotny dla Czerwca był ten wątek społeczny, przecież to właśnie sytuacja społeczeństwa zaowocowała robotniczym buntem. Chcemy przypomnieć lub uświadomić, jak wyglądało ówczesne życie, tamte mieszkania, ulice, dzień codzienny i święta. Czekamy też na zdjęcia dokumentujące czas budowy i odsłonięcia pomnika Ofiar Czerwca 1956. Tu też liczymy na to, co jeszcze kryje się w rodzinnych albumach – dodaje Przyborowska.

Wystawa ma być prezentowana w całej Wielkopolsce. Według obecnych planów muzeum, ekspozycja odwiedzi 10 miast regionu.

Minęło 65 lat od strajku poznańskich robotnikówMuzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

Muzeum Czerwca '56 jest oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Zostało otwarte w 2007 roku, dzięki inicjatywie środowisk kombatanckich i ówczesnego wiceprezydenta Poznania Macieja Frankiewicza.

Muzealnicy szukają zdjęć z Poznania z lat 50. oraz z czasu samego zrywuMuzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

aa

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

Pozostałe wiadomości