TVN24 | Poznań

Można wejść pod rondo i zobaczyć fortyfikacje

TVN24 | Poznań

Autor:
FC/gp
Źródło:
TVN 24 Poznań
Kaponiera kolejowa po rewitalizacji
Kaponiera kolejowa po rewitalizacjiPoznańskie Inwestycje Miejskie
wideo 2/8
Poznańskie Inwestycje MiejskieKaponiera kolejowa po rewitalizacji

Pod jednym z najważniejszych skrzyżowań w centrum Poznania znajdują się fortyfikacje. Teraz można je oglądać w letnie weekendy.

Kaponiera kolejowa jest XIX-wieczną, zabytkową fortyfikacją, która dawniej służyła jako obrona linii kolejowej. Fortyfikacja wchodziła także w skład tzw. Twierdzy Poznań. Obecnie znajduje się na poziomie - 2 ronda Kaponiera, jednego z najważniejszych skrzyżowań Poznania.

W ramach przebudowy ronda i budowy przystanku tramwajowego dla Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, jej wnętrza zrewitalizowano. Odnowiono ceglane mury, odsłonięto oryginalne łuki od strony wschodniej i zamontowano szklaną ścianę, która eksponuje wnętrza fortyfikacji.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

W czasie wakacji można zaglądać do środka. Od soboty, w weekendy i święta, aż do 29 sierpnia czekają tam różnorodne atrakcje: wycieczki z przewodnikiem, warsztaty budowy makiety kaponiery, pokój zagadek a nawet warsztaty ze śpiewu i tańca ludowego i tworzenia gier planszowych. Wszystkie atrakcje są bezpłatne.

Chroniła linie kolejowe

To właśnie od kaponiery kolejowej, elementu Twierdzy Poznań, która powstała w tym miejscu w 1872 roku, pochodzi nazwa obecnego ronda.

- To budowla obronna, umieszczona najczęściej w fosie i służąca do jej obrony. W tym przypadku - linii kolejowej - tłumaczył w 2012 roku dr Przemysław Maćkowiak, znawca fortyfikacji.

10 metrów pod Kaponierą
10 metrów pod Kaponierą 09.11| Podziemne oblicze Kaponiery to fortyfikacje.TVN24

Broniła ona przed ostrzałem linie kolejowe prowadzące w kierunku Torunia i Stargardu Szczecińskiego. Po wybudowaniu zewnętrznego pierścienia fortów, kaponiera straciła na znaczeniu. Przy budowie ronda wysadzono jej wschodnią część. Zachodnia przetrwała do dzisiaj.

Jak funkcjonowała kaponiera kolejowa | Poznańskie Inwestycje Miejskie

Autor:FC/gp

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Poznańskie Inwestycje Miejskie

Pozostałe wiadomości