"Wewnątrz kraju nie stać nas jeszcze na luksus"

Źródło:
TVN 24 Poznań
Otwarcie wystawy "Odzież i dom" w 1946 r. w Poznaniu
Otwarcie wystawy "Odzież i dom" w 1946 r. w PoznaniuArchiwum MTP
wideo 2/14
Otwarcie wystawy "Odzież i dom" w 1946 r. w PoznaniuArchiwum MTP

Spali w poniemieckich barakach tylko po to, by zobaczyć pierwsze powojenne ubrania i meble. Dookoła jeszcze widać było ślady walk o Poznań. A architekci dopiero kreślili plany, które zakładały, że Międzynarodowe Targi Poznańskie przedzieli "autostrada". Pierwsza powojenną wystawę "Odzież i dom" otwarto 21 września 1946 roku. Przypominamy, jak wyglądała tamta impreza.

Ledwie półtora roku wcześniej zakończyły się walki o Poznań. Miasto powoli się odbudowywało. Po przywróceniu funkcjonowania najważniejszych strategicznie obiektów, władze miasta zapragnęły przywrócić do życia Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Pierwszą edycję zaplanowano na przełom maja i czerwca 1947 roku. Imprezę poprzedziła inna, zdecydowanie mniejsza wystawa - "Odzież i dom".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

"Organizatorzy pierwszych powojennych Targów Poznańskich zdają sobie jasno sprawę, że Targi Jesienne "Odzież i dom" będą nie tylko próbą organizacyjną dla przyszłych międzynarodowych imprez targowych, lecz dadzą również bogaty materiał myślowy, z którego wydobyty zostanie przyszły, dostosowany do nowych potrzeb, kierunek działalności" - pisał 22 września 1946 roku "Ilustrowany Kurier Polski".

W 2012 roku w archiwum Międzynarodowych Targów Poznańskich znaleziono kronikę z tej imprezy. Film ma siedem minut, został zrealizowany w czarni i bieli na taśmie 17 mm. Dzięki jego odnalezieniu można zobaczyć, jak ponad 60 lat temu wyglądał teren MTP oraz okolice zniszczone wojną. - Na imprezie było około 200 wystawców, wszyscy z Polski. Drobni rzemieślnicy, duże ośrodki przemysłu. Na stoiskach były pokazywane takie rzeczy jak wyposażenie domu, ozdoby choinkowe, także moda - mówiła wówczas TVN24 Karolina Nawrot z MTP.

Przypominamy, jak wyglądała tamta impreza.

Hale zamieniono w fabrykę samolotów

Zniszczony pawilon nr 2 i ulica GłogowskaArchiwum MTP

W 1946 roku targi świętowały 25-lecie istnienia. Pierwszy Targ Poznański zorganizowano w 1921 roku, na terenach, na których 10 lat wcześniej - gdy miasto było pod zaborem pruskim - odbywała się Wystawa Wschodnioniemiecka. Od 1925 roku impreza przyjęła charakter międzynarodowy i odbywała się co roku. Przerwał je wybuch II wojny światowej.

W czasie wojny większość hal targowych zamieniono w magazyny. Ale nie wszystkie. Hala nr 1 (dzisiejszy pawilon nr 2) stała się miejscem wieców i zebrań. W jednym z pawilonów urządzono obóz przejściowy dla Baltendeutschów (niemiecka mniejszość narodowa zamieszkała w Inflantach, głównie w Estonii i na Łotwie). A w pawilonach wokół placu Marka zaczęto produkować części do samolotów - uruchomiono tam Fabrykę Focke-Wulf.

Jesienią 1940 roku zorganizowano jedyną w czasie wojny wystawę - pokaz rolniczy.

Po zakończeniu walk o Poznań, targi były zniszczone w 80 procentach. "Teren był otoczony zasiekami z drutu kolczastego. Ponure wrażenie sprawiały kikuty wypalonych hal wystawowych, zarzuconych sprzętem wojskowym" - pisał Sylwester Lutomski w książce "Pierwsze lata. Wspomnienia poznaniaków o latach 1945-1948".

Zniszczona Wieża GórnośląskaArchiwum MTP

CZYTAJ TAKŻE: DWA TYGODNIE W SCHRONIE. WSPOMNIENIA Z 1945 ROKU >>>

W planach były "autostrada" przez targi i nowa wieża

Już 16 lipca 1945 roku Miejska Rada Narodowa podjęła uchwałę o odbudowie targów. Kilka miesięcy później, w lutym 1946 roku, powołano Biuro Targów Poznańskich i zaczęto opracowywać konkretne plany.

A te były ambitne. "Jednym z głównych akcentów architektonicznych Targów, a zarazem i samego Poznania będzie stanowiła "Wieża Wystawowa", która powstanie na miejscu dawnej, tak okropnie ciężkiej i niezgrabnej Wieży Górnośląskiej" - czytamy w katalogu wystawy.

Projekt nowej wieży wystawowej z 1946 rokuArchiwum MTP

Obok przebiegać miała nowa trasa, łącząca most Dworcowy z ulicą Grunwaldzką. "Ulica ta będzie rozcinała tereny Targów na dwie części. Istniejące różnice poziomów terenu umożliwiają jednak przeprowadzenie tej ulicy w poziomie wyższym od południowej części Targów, a zarazem niższym od północnej części terenów, z których zabezpieczy się rozległy widok poprzez ulicę na obszerny główny plac wystawowy na południowej części Targów. Ponad ulicą przerzucone będą mostki dla pieszych, w celu wygodnego, bezpiecznego i widokowo urozmaiconego połączenia obu części terenów wystawowych" - napisano.

Projekt terenów targowych z 1946 rokuArchiwum MTP

Plany te jednak nie doczekały się realizacji. W parterowej części zniszczonej Wieży Górnośląskiej na pierwszych Międzynarodowych Targach Poznańskich znalazła się ekspozycja Związku Radzieckiego. Ostatecznie na jej szkielecie w 1955 roku wybudowano istniejąca do dzisiaj "Iglicę".

Projektowana zabudowa terenów targowych z 1946 rokuArchiwum MTP

W drugiej połowie czerwca 1946 roku zaczęto porządkować teren, na którym zaplanowano jesienne targi krajowe - "Odzież i dom". Trzeba było go odminować, zabezpieczono też pozostałości po fabryce samolotów, rozbierano wypalone hale i usuwano gruz.

W te prace zaangażowany był Sylwester Lutomski. "Dyrektor Szłapczyński starał się o samochody ciężarowe w Dyrekcji Odbudowy Poznania i po ogromnych trudnościach dostał pięć wysłużonych "Zisów" z demobilu. Zwerbowałem grupę mężczyzn i kobiet i przystąpiliśmy do rozbiórki zniszczonych hal za pomocą młotów i łomów. Łopatami ładowaliśmy na samochody gruz, wywożony następnie w okolice Dębiny" - opisywał w "Pierwszych latach".

Prace prowadzono równocześnie na kilku frontach. Przede wszystkim zabrano się za odbudowę najmniej zniszczonych pawilonów - 4, 5 i 6 - w których 20 września mieli pojawić się już wystawcy. Jednocześnie przygotowywano plac pod budowę hali nr 1, odbudowywano hale nr 2 i 12 oraz budynek administracyjny z Belwederem. "Przy odgruzowywaniu Belwederu pewnego popołudnia eksplodował niewypał i poranił dwóch robotników (...) Jak się okazało, w ruinach znajdowały się jeszcze pozostawione tam przez okupanta pociski i granaty zaczepne" - pisał Lutomski.

Zrujnowany BelwederArchiwum MTP

Czasu na przygotowanie wystawy było mało. "Prace przygotowawcze trwały ostatnio przez noce całe, a nawet jeszcze krótko przed otwarciem ustawiano przy wejściu kasy, jednak na godzinę otwarcia wszystko było gotowe. Olbrzymią halę, w której odbywają się targi, udekorowano licznymi sztandarami narodowymi" - pisał 23 września 1946 roku "Ilustrowany Kurier Polski".

Pawilon 2 w czasie odbudowy. W narożniku funkcjonował już barArchiwum MTP

Baraki dla jeńców zamienili w hotel

Wystawę otwarto 21 września. Wcześniej do dyspozycji gości oddano nowy hotel turystyczny. W Poznaniu po wojnie bazy noclegowej praktycznie nie było. Wycieczki, które przyjeżdżały do stolicy Wielkopolski, zostawały w mieście zwykle na jeden dzień, bo nie miały gdzie spać.

Katalog wystawyArchiwum MTP

Wiosną, kilka miesięcy przed planowaną wystawą "Odzież i dom", miasto zdecydowało, by na ten cel przeznaczyć... poniemieckie baraki. Zbudowano je w trakcie wojny, pod koniec działań wojennych przetrzymywali byli w nich niemieccy jeńcy.

Uroczyste otwarcie "Gospody Targowej", jak górnolotnie nazwano te baraki, miało miejsce tuż przed otwarciem wystawy. Gotowa była jednak tylko jej niewielka część.

"Obejmuje ona 10 baraków mieszkalnych wraz z własną restauracją. Może ona przyjąć 230 osób" - pisał "Ilustrowany Kurier Polski". Na zaplanowane w maju 1947 roku pierwsze powojenne Międzynarodowe Targi Poznańskie gotowe było już 1480 łóżek, z czego 300 wypożyczono... ze Szpitala Miejskiego. A obok restauracji uruchomiono śniadalnię. Urządzono też trzy sale wykładowe, przygotowano garaż dla 15 samochodów oraz łaźnie z natryskami i wannami.

Pierwszym powojennym targom towarzyszyły wydarzenia w całym mieście. 22 września odbywał się pierwszy Doroczny Rajd Motocyklowy. Teatr Wielki w czasie wystawy zainaugurował nowy sezon operowy, zwiedzający mogli obejrzeć operę komiczną "Hrabina". Specjalny numer targowy zorganizował także Kabaret Literacki "Kukułka".

"Nie pragniemy nikogo olśnić"

Wystawę "Odzież i dom" otworzył prezydent miasta. "Nie pragniemy nikogo olśnić wspaniałością eksponatów, pragniemy natomiast pokazać to wszystko, co dzisiaj wobec ogromu dokonanych przez wojnę zniszczeń jest do życia najpotrzebniejsze. Bo przecież poza pożywieniem najważniejszymi sprawami, to odzież i dom. Zobaczymy więc na naszych targach jesiennych to wszystko, co społeczeństwo może sobie w obecnym stadium odbudowy naszego przemysłu w zakresie odzieży i domu kupić" - mówił na jej otwarciu Stanisław Sroka.

A Stanisław Waschko, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Poznaniu, w katalogu wystawy, podkreślał, że główny cel targów, czyli "zademonstrowanie produkcji, zbliżenie producenta do konsumenta, stał się po wojnie jeszcze bardziej aktualny jak przed wojną".

"Pierwsza impreza w kraju zorganizowana przez Międzynarodowe Targi w Poznaniu obejmuje tylko mały odcinek, choć niezmiernie ważny naszego życia gospodarczego, niemniej jednak posiada ona znaczenie poważne jako pierwszy krok do odzyskania co najmniej przedwojennego znaczenia instytucji Międzynarodowych Targów w Poznaniu" - pisał Waschko.

Buty, futra

Szybki rzut oka na listę wystawców opublikowaną w katalogu, pozwalał zobaczyć, że w kraju kwitnęła już gospodarka centralnie sterowana. W głównym pawilonie prezentowano wyroby Centralnych Zarządów Przemysłowych.

Stoisko zrzeszenia Prywatnego Przemysłu Odzieżowego i GalanteryjnegoArchiwum MTP

Centralny Zarząd Przemysłu Skórzanego prezentował przede wszystkim skórzane buty. Chwalono się poziomem ich produkcji. "Według urzędowych danych statystycznych, produkcja obuwia skórzanego w czerwcu 1946 r. wyniosła 218,158 par, podczas gdy w tymże samym miesiącu w 1938 r. osiągnęła zaledwie cyfrę 138,143 pary" - czytamy w reklamie zamieszczonej w katalogu.

Do tego zobaczyć można było inne wyroby skórzane: "Przykuwają wzrok zwłaszcza pań, prześlicznie skrojone futra, puszyste lisy srebrne i błamy mięciutkich skórek futerkowych".

Centrala Zbytu Porcelany, Fajansów i Wyrobów Szklanych eksponowała przede wszystkim wyroby z dawnych poniemieckich fabryk na Dolnym Śląsku: porcelanę o barwie kości słoniowej zakładów C. Tielsch z Wałbrzycha, serwisy w deseń kwiatkowy firmy Kryster z Wałbrzycha, wytworne patery Königszelta z Jawornika Świdnickiego i wyroby Zjednoczenia Hut Szkła okręgu dolnośląskiego, które - jak pisał 26 września 1946 roku "Ilustrowany Kurier Polski" - "ogromną rozmaitością gatunków, od zwykłych szklanek do najpiękniejszych kryształów włącznie, radują oko subtelną czystością linii i migotliwym blaskiem powierzchni rysowanej w delikatne wzory".

Nie zabrakło też ekspozycji przedwojennych firm z innych regionów kraju: fabryki porcelany i fajansu z Chodzieży, Giesche z Katowic, fajansowni we Włocławku i Kole oraz huty szkła Polski centralnej i zachodniej.

Sztuczne kwiaty z KoszalinaArchiwum MTP

Gazeta podkreślała, że wszystkie wyroby były najlepszego gatunku i spełniały najwyższe wymagania, dlatego "wybitnie nadają się na eksport".

"Fabrykujemy właściwie już wszystko! Wprost wierzyć się nie chce"

Właśnie eksportowi poświęcona była konferencja dyrekcji Centralnego Zarządu Przemysłu Włókienniczego na temat handlu zagranicznego. "Nasze możliwości eksportowe przemysłu włókienniczego hamuje w chwili obecnej w wysokim stopniu brak barwników oraz brak pewnych chemikalii (...). Zamówienie mamy olbrzymie. Biura eksportowe fabryk zawalone są korespondencją z całego świata" - podkreślał inż. Kaczkowski, dyrektor Biura Wzorów i Mody przy Centralnym Zarządzie Przemysłu Włókienniczego.

Reklama z katalogu wystawyArchiwum MTP

Kaczkowski mówił też o planach eksportowych wyrobów włókienniczych, którymi rynki zagraniczne "moglibyśmy wprost zalać", gdyby eksport został właściwie zorganizowany. "Wewnątrz kraju nie stać nas jeszcze na luksus, natomiast istnieją kraje niezniszczone wojną, które nam za wyroby luksusowe są gotowe drogo zapłacić" - czytamy w podsumowaniu konferencji zamieszczonej 2 października 1946 roku w "Ilustrowanym Kurierze Polskim".

Recenzje wystawy były pozytywne. "To co wystawiono, stawia się bardzo okazale. Całość Targów budzi zadowolenie swym estetycznym rozwiązaniem" - podkreślał "Ilustrowany Kurier Polski".

W tej samej gazecie chwalono formułę wystawy. "Ograniczenie zakresu Targów do tych tylko działów produkcji, które zaspakajają potrzeby obywatela, gnieżdżącego się w przeludnionym, często cudzymi gratami zastawionym mieszkaniu, z resztkami cudem niekiedy uratowanej garderoby w walizce - okazało się nad wyraz słusznym i celowym. Poza jedzeniem bowiem, garderoba i urządzenie własnego kąta mieszkalnego należą do tych potrzeb ludzkich, które w pierwszym rzędzie domagają się zaspokojenia (...) Pobieżny nawet przegląd stoisk upewnia nas w znacznym stopniu, że fabrykujemy właściwie już wszystko! Wprost wierzyć się nie chce, że kraj tak zniszczony wojną jak Polska, odczuwający ogromny brak fachowców we wszystkich dziedzinach, potrafił w rocznym zaledwie okresie czasu uruchomić tyle fabryk, wytwarzających towar najróżnorodniejszych gatunków i jakości" - podsumowała gazeta.

Autorka/Autor:FC

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum MTP

Pozostałe wiadomości

Sytuacja na ukraińskim froncie jest krytyczna, a najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny - powiedział po nieformalnym szczycie Rady Europejskiej premier Donald Tusk. Dodał, że w konkluzjach szczytu pojawił się zapis zobowiązujący UE do podjęcia działań na rzecz bezpieczeństwa ukraińskiego nieba.

Premier: sytuacja na froncie jest krytyczna, najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny

Premier: sytuacja na froncie jest krytyczna, najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny

Źródło:
TVN24, PAP

Zawaliła się jedna z zewnętrznych ścian zabytkowej Giełdy Papierów Wartościowych w Kopenhadze - poinformowały w czwartek służby ratunkowe. Dowodzący akcją Jakob Vedsted Andersen z kopenhaskiej straży pożarnej powiedział, iż "nie można wykluczyć, że runąć mogą kolejne mury". We wtorek rano w jednym z najstarszych i najbardziej charakterystycznych zabytków Danii wybuchł pożar.

Runęła fasada gmachu zabytkowej giełdy w Kopenhadze

Runęła fasada gmachu zabytkowej giełdy w Kopenhadze

Źródło:
PAP, dw.com

Zatrzymano osobę podejrzaną o zgłoszenie gotowości do działania na rzecz wywiadu Federacji Rosyjskiej - przekazała w czwartek Prokuratura Krajowa. Polskiemu obywatelowi Pawłowi K. postawiono zarzuty. "Do jego zadań należało zebranie i przekazanie wywiadowi wojskowemu Federacji Rosyjskiej informacji na temat zabezpieczenia lotniska Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Miało to m.in. pomóc w planowaniu przez rosyjskie służby specjalne ewentualnego zamachu na życie głowy obcego państwa - Prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego" - wynika z komunikatu prokuratury.

Miał zgłosić gotowość do działania na rzecz rosyjskiego wywiadu. Został zatrzymany, usłyszał zarzuty

Miał zgłosić gotowość do działania na rzecz rosyjskiego wywiadu. Został zatrzymany, usłyszał zarzuty

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

To było spotkanie na zaproszenie prezydenta Donalda Trumpa, przyjacielskie, bo przecież do jego prywatnego apartamentu w Trump Tower - powiedział w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną prezydent Andrzej Duda, zapytany o spotkanie z byłym prezydentem USA. - To było bardzo miłe i to była bardzo miła rozmowa, ale oczywiście prezydent zapytał mnie o sytuację w naszej części świata, jak ja postrzegam sytuację na Ukrainie - dodał.

Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To było bardzo miłe"

Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To było bardzo miłe"

Źródło:
TVN24, PAP

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN

To oburzające, że my tej ustawy jeszcze nie wrzuciliśmy pod obrady Sejmu. Nie rozumiem, jaki problem ma Władysław Kosiniak-Kamysz - mówiła wiceministra Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy o ustawie o związkach partnerskich. W "Faktach po Faktach" zapowiedziała, że "jeżeli PSL będzie hamował ten projekt", to zostanie on złożony przez Lewicę.

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Źródło:
TVN24

Przewodniczącym rady nadzorczej spółki Centralny Port Komunikacyjny został Zbigniew Szafrański - wynika z informacji na stronie internetowej CPK. Pełnomocnik Rządu ds. CPK powołał też do rady Mikołaja Gossa.

Wybrano nowego szefa rady nadzorczej CPK

Wybrano nowego szefa rady nadzorczej CPK

Źródło:
PAP

Policja w Wielkiej Brytanii rozbiła globalny gang cybernetyczny oskarżony o oszustwa na masową skalę. Aresztowano 37 osób na całym świecie, obecnie służby kontaktują się z pokrzywdzonymi. Oszuści bombardowali ofiary wiadomościami mającymi na celu nakłonienie ich do dokonania płatności online. Pozyskali 480 tysięcy numerów kart i 64 tysiące kodów PIN.

Ukradli 480 tysięcy numerów kart i 64 tysiące kodów PIN. Cybergang rozbity

Ukradli 480 tysięcy numerów kart i 64 tysiące kodów PIN. Cybergang rozbity

Źródło:
BBC

Można twierdzić, że ma się immunitet, ale fakty są inne - mówił w "Tak jest" w TVN24 profesor Włodzimierz Wróbel, sędzia Sądu Najwyższego. Odniósł się w ten sposób do linii obrony Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy twierdzą, że nadal są posłami, a którym prokuratura postawiła zarzuty. - Rozumiem, że te oświadczenia są związane z jakimiś celami propagandowymi, politycznymi. W każdym razie to z rzeczywistością prawną nie ma nic wspólnego - dodał.

"Niektórym wydaje się, że świat wygląda inaczej"

"Niektórym wydaje się, że świat wygląda inaczej"

Źródło:
TVN24

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

Chciałbym, żeby efektem tego spotkania było przegłosowanie przez większość w Kongresie pakietu pomocowego dla Ukrainy. Jeżeli to się udało przekazać prezydentowi Trumpowi, to bardzo dobrze - powiedział minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do spotkania Andrzeja Dudy z byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych i kandydatem w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA. - Doradzałbym prezydentowi, jeśli mogę, by tak ostentacyjnie nie popierał jednej czy drugiej strony. A co będzie, jeśli Donald Trump przegra? - zastanawiał się wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek (klub Lewica).

Echa spotkania prezydenta z Donaldem Trumpem. "Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której takie kroki nie są uzgadniane"

Echa spotkania prezydenta z Donaldem Trumpem. "Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której takie kroki nie są uzgadniane"

Źródło:
TVN24

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

2 613 926 koron szwedzkich zebrano na pomoc rodzinie Michała Janickiego zamordowanego w Sztokholmie - poinformowali inicjatorzy dwóch kwest.

Prawie milion złotych na pomoc rodzinie zamordowanego w Sztokholmie

Prawie milion złotych na pomoc rodzinie zamordowanego w Sztokholmie

Źródło:
PAP

Wieloletni prezydent Gdyni Wojciech Szczurek uzyskał trzeci wynik w wyborach samorządowych i nie wszedł do drugiej tury. Zapowiedział jednak, na kogo odda w niedzielę swój głos. - Zagłosuję na Tadeusza Szemiota. Jest wieloletnim gdyńskim radnym, doświadczonym samorządowcem, który rozumie, jak działa miasto - przekazał w mediach społecznościowych.

Wojciech Szczurek zachęca do udziału w wyborach. Mówi, na kogo zagłosuje 

Wojciech Szczurek zachęca do udziału w wyborach. Mówi, na kogo zagłosuje 

Źródło:
tvn24.pl

Wielkie sprzątanie po wielkim deszczu. Największe od dziesięcioleci opady nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. Pod wodą znalazł się między innymi Dubaj. Niektóre dzielnice zostały odcięte od świata. W ciągu pół doby spadło tyle deszczu, ile zazwyczaj notuje się tam przez kilkanaście miesięcy. Wpływ na to mogły mieć zmiany klimatyczne.

Nie zasiewanie chmur, a zmiany klimatu. "Jest prawdopodobne, że burza została w pewnym sensie doładowana"

Nie zasiewanie chmur, a zmiany klimatu. "Jest prawdopodobne, że burza została w pewnym sensie doładowana"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Pismo prokuratora regionalnego z Łodzi o wycofaniu wniosku w sprawie uchylenia immunitetu warszawskiej prokurator Ewie Wrzosek wpłynęło do Sądu Najwyższego - poinformował zastępca rzecznika prasowego SN Piotr Falkowski.

Wycofano wniosek o uchylenie immunitetu prokurator Ewie Wrzosek

Wycofano wniosek o uchylenie immunitetu prokurator Ewie Wrzosek

Źródło:
PAP

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

W niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich w Zielonej Górze zmierzą się kandydat Koalicji Obywatelskiej Marcin Pabierowski i urzędujący prezydent Janusz Kubicki. W pierwszej turze sensacyjnie wygrał kandydat KO. Efekt? Rewolucja w kampanii Kubickiego. Zmienił się szef sztabu, prezydent spędza całe dnie na ulicy i obiecuje tak wiele, że trudno to zliczyć i... uwierzyć.

Sensacyjna wygrana w pierwszej turze i nagłe ożywienie kampanii prezydenta

Sensacyjna wygrana w pierwszej turze i nagłe ożywienie kampanii prezydenta

Źródło:
tvn24.pl

Możesz zostać tak długo, jak chcesz - powiedział premier Australii Anthony Albanese, zwracając się do Damiena Guerota - pracownika budowlanego z Francji, który stanął na drodze nożownikowi w centrum handlowym w Sydney. Okrzyknięty bohaterem Francuz w rozmowie z mediami przyznał, że ma wizę pracowniczą, która wygaśnie w ciągu kilku miesięcy.

To Francuz stanął na drodze nożownika w Sydney. Chcą przyznać bohaterowi australijskie obywatelstwo

To Francuz stanął na drodze nożownika w Sydney. Chcą przyznać bohaterowi australijskie obywatelstwo

Źródło:
Reuters, ABC, tvn24.pl

Brazylijska policja zatrzymała kobietę, która przywiozła do banku zwłoki 68-latka na wózku inwalidzkim. Z nagrania monitoringu wynika, że kobieta chciała wziąć pożyczkę w imieniu zmarłego wiele godzin wcześniej mężczyzny.

Policja: weszła do banku ze zmarłym na wózku. Chciała, by dali mu pożyczkę

Policja: weszła do banku ze zmarłym na wózku. Chciała, by dali mu pożyczkę

Źródło:
Reuters, Correio Braziliense

W gospodarstwie pod Opocznem (woj. łódzkie), które od Lasów Państwowych dzierżawi rodzina ministra w rządzie PiS Roberta Telusa, odnaleziono trzy martwe konie. Od lat prowadzona jest tam hodowla konika polskiego. Leśnicy podczas kontroli stwierdzili dodatkowo nieprawidłowości przy ogrodzeniu, które ma sięgać poza dzierżawione grunty. Poseł PiS przekonuje, że konie zagryzły wilki, a całą sprawę nazywa chucpą polityczną.

Martwe konie w stawie. Kontrola w gospodarstwie rodziny ministra PiS

Martwe konie w stawie. Kontrola w gospodarstwie rodziny ministra PiS

Źródło:
tvn24.pl

IMGW ostrzega przed przymrozkami, które tej nocy wystąpią w prawie całym kraju. Obowiązują też alerty przed oblodzeniem, a to oznacza, że warto zachować szczególną ostrożność.

Będzie naprawdę zimno. Alerty IMGW w 14 województwach

Będzie naprawdę zimno. Alerty IMGW w 14 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W hali na terenie stoczni w Gdańsku Przeróbce operator wózka widłowego potrącił mężczyznę. 37-letni obywatel Gruzji zmarł w wyniku wstrząsu urazowego. Nowe ustalenia śledczych wskazują, że nie był to nieszczęśliwy wypadek, a zabójstwo.

Pracownik zginął przygnieciony wózkiem widłowym. Prokuratura: to nie był wypadek

Pracownik zginął przygnieciony wózkiem widłowym. Prokuratura: to nie był wypadek

Źródło:
tvn24.pl

W Krynicy-Zdrój (woj. małopolskie) doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 80-latek zjechał na przeciwległy pas ruchu przed rondem i zaczął jechać pod prąd. Inny kierowca, widząc to zachowanie zarejestrował całą sytuację i ruszył za autem. Nagranie dostaliśmy na Kontakt 24.

Jechał pod prąd. "Powiedział, że w Kalifornii nie mają rond". Nagranie

Jechał pod prąd. "Powiedział, że w Kalifornii nie mają rond". Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, kontakt 24

Takich wyborów w Rzeszowie jeszcze nie było. Po raz pierwszy od dwóch dekad, aby wybrać gospodarza stolicy Podkarpacia, potrzebna jest wyborcza dogrywka. Zmierzą się w niej ubiegający się o reelekcję Konrad Fijołek, który startuje z własnego komitetu i Waldemar Szumny, kandydat PiS. W piątek staną do ostatniej przed ciszą wyborczą debaty. Poprowadzi ją Jacek Strojny, który odpadł z wyścigu do ratusza, ale może rozdawać karty w nowej radzie miasta.

Socjolog kontra matematyk. Historyczna dogrywka wyborcza w Rzeszowie

Socjolog kontra matematyk. Historyczna dogrywka wyborcza w Rzeszowie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z policyjnych statystyk za 2023 rok wynika, że najczęściej pijanych kierowców spotkamy w dwóch regionach. To kujawsko-pomorskie i dolnośląskie. Z kolei najrzadziej na jazdę po alkoholu decydują się mieszkańcy Małopolski i Podkarpacia.

W tych regionach najczęściej jeżdżą po pijaku

W tych regionach najczęściej jeżdżą po pijaku

Źródło:
tvn24.pl

43-letni Rafał Z. poszukiwany w sprawie zabójstwa 40-letniej kobiety, do którego doszło w Jagatowie (woj. pomorskie), ukrył się pod stertą ubrań w budynku gospodarczym na terenie powiatu gdańskiego. Był zaskoczony wizytą policji i nie stawiał oporu. Dzisiaj zostanie przesłuchany w prokuraturze.

Szczegóły zatrzymania Rafała Z. "Ukrywał się pod stertą ubrań"

Szczegóły zatrzymania Rafała Z. "Ukrywał się pod stertą ubrań"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

Przewodniczący Krajowej Rady Maciej Świrski przegrał właśnie przed sądem z TVN. Stacja nie musi zapłacić kary, którą jednoosobowo na nią nałożył. Sąd podkreślił, że kara była nieadekwatna i przesadna. Przewodniczący, który sam siebie nazywa talibem, sam decyduje, czy coś jest złamaniem prawa, czy nie. Karze nadawców, ale tylko tych, którzy myślą inaczej niż on i partia, która rekomendowała go do Rady. Ściga i zastrasza media, nie czekając na wyroki sądów. To w czystej postaci cenzura i chęć wywołania efektu mrożącego wśród dziennikarzy, mówią przedstawiciele wolnych mediów.

Dlaczego przewodniczący, który istoty mediów nie rozumie, nazywa siebie talibem

Dlaczego przewodniczący, który istoty mediów nie rozumie, nazywa siebie talibem

Źródło:
tvn24.pl

Rząd PiS obiecał 3,5 miliarda złotych z Krajowego Planu Odbudowy na budowę fabryki Izery - donosi Business Insider. W tej sprawie miała być podpisana umowa ze spółką Electromobility Poland.

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Źródło:
tvn24.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Kampania "Wybory bez picu" organizowana przez Komitet Obrony Demokracji otrzymała w środę w Londynie główną Platynową Nagrodę SABRE Awards. "Wybory bez picu" to społeczna akcja kontroli wyborów przeprowadzona podczas ostatnich wyborów parlamentarnych w Polsce.

Kampania społeczna "Wybory bez picu" z główną nagrodą w Londynie

Kampania społeczna "Wybory bez picu" z główną nagrodą w Londynie

Źródło:
tvn24.pl

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Spiker Mike Johnson ogłosił, że podtrzymuje swój plan wprowadzenia pod obrady izby projektów ustaw dotyczących środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela i państw regionu Indo-Pacyfiku. Czwarty projekt ma dotyczyć środków "przeciwstawienia się Rosji, Chinom i Iranowi". Johnson przekazał, że głosowania w tej sprawie mają się odbyć w sobotni wieczór. Prezydent Joe Biden poparł zaproponowany pakiet ustaw, zaapelował do obu izb Kongresu o szybkie uchwalenie tych projektów i zapowiedział, że niezwłocznie je podpisze.

Izba Reprezentantów USA ma się zająć pakietem dla Ukrainy. Biden: trzeba wysłać światu sygnał

Izba Reprezentantów USA ma się zająć pakietem dla Ukrainy. Biden: trzeba wysłać światu sygnał

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Ogłoszono tegorocznego laureata nagrody World Press Photo. Zwycięzcą został Mohammed Salem za zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie Gazy. Fotografia przedstawia kobietę obejmującą ciało pięcioletniej siostrzenicy, która zginęła wraz z matką i siostrą, gdy izraelska rakieta uderzyła w ich dom w Khan Younis.

"Z troską i szacunkiem" przedstawia "niewyobrażalną stratę". Oto zdjęcie, które zwyciężyło w World Press Photo 2024

"Z troską i szacunkiem" przedstawia "niewyobrażalną stratę". Oto zdjęcie, które zwyciężyło w World Press Photo 2024

Źródło:
tvn24.pl, Reuters, worldpressphoto.org

Doszło do kolejnej erupcji wulkanu Ruang położonego na indonezyjskiej wyspie o takiej samej nazwie. Władze wydały ostrzeżenie przed tsunami. Zamknięto też międzynarodowe lotnisko w mieście Manado.

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Źródło:
Reuters, PAP, CNN