TVN24 | Poznań

Jeż w tarapatach. Wpadł do kanału w opuszczonym warsztacie

TVN24 | Poznań

Autor:
aa/gp
Źródło:
TVN24
Poznań. Jeż wpadł do kanału. Pomógł ekopatrol
Poznań. Jeż wpadł do kanału. Pomógł ekopatrolFB - Straż Miejska w Poznaniu
wideo 2/5
FB - Straż Miejska w PoznaniuPoznań. Jeż wpadł do kanału. Pomógł ekopatrol

Gdyby nie dociekliwa mieszkanka poznańskiego Górczyna jeż byłby skazany na pewną śmierć. Kobieta usłyszała jego pisk i powiadomiła służby. Na miejscu pojawiły się strażniczki miejskie.

Ekopatrol poznańskiej straży miejskiej ruszył na ratunek uwięzionemu jeżowi. Oficer dyżurny otrzymał to zgłoszenie w niedzielę wieczorem. Z relacji mieszkanki Górczyna wynikało, że gdy była na spacerze z psem, usłyszała nagle piszczenie innego zwierzęcia. Zdecydowała się poprosić o pomoc służby.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Wpadł do kanału, sam by sobie nie poradził

Okazało się, że odgłosy pochodziły z pobliskiego, opuszczonego warsztatu samochodowego. - Pomocy potrzebował jeż, który wpadł do nieużywanego już kanału. Strażnicy po przybyciu na miejsce zlokalizowali zwierzę i je wyciągnęli. Był to dorosły i zdrowy jeż, dlatego funkcjonariusze wypuścili go w zarośla, a miejsce ogrodzili taśmą ostrzegawczą - przekazał Anna Nowaczyk ze Straży Miejskiej w Poznaniu.

Strażnikom udało się uwolnić jeżaFB - Straż Miejska w Poznaniu

Straż miejska zapowiedziała też, że to niebezpieczne miejsce zostanie zgłoszone właścicielowi terenu, który będzie musiał je odpowiednio zabezpieczyć.

Niebezpieczne miejsce ma zostać zabezpieczoneFB - Straż Miejska w Poznaniu

"Widzisz jeża w potrzebie - nie bądź obojętny"

Jeże są małymi, ale bardzo pożytecznymi zwierzętami. Żywią się między innymi padliną, dżdżownicami i ślimakami. Wcale nie są amatorami jabłek. Jeże same świetnie sobie radzą, nie potrzebują, by je dokarmiać, czy jakoś się nimi opiekować, gdy akurat jesienią zawędrują do przydomowego ogródka. Wyjątkiem są sytuacje, gdy gołym okiem widać, że jeż jest chory albo ranny. W Polsce te małe naszpikowane igiełkami zwierzęta są pod częściową ochroną.

- Populacja jeży jest zagrożona. Co roku niezliczone ilości tych zwierząt giną pod kołami samochodów, a także w atakach większych zwierząt. Dlatego, jeśli widzisz jeża w potrzebie – nie bądź obojętny. Skontaktuj się z odpowiednimi jednostkami i organizacjami. Razem można uratować wiele istnień - mówi Magdalena Matelska z projektu Animal Helper, którego celem jest uruchomienie "numeru 112" dla zwierząt.

Autor:aa/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: FB - Straż Miejska w Poznaniu

Pozostałe wiadomości