Poznań

Zbudowali w Kenii "Dom z Marzeń" dla dzieci z misji

Poznań

[object Object]
Z ośrodka skorzysta nawet setka dzieci tvn24
wideo 2/4

Poznańska fundacja „Redemptoris Missio” zbudowała w Kenii "Dom z Marzeń". To centrum pomocy dzieciom z pobliskiej misji w Kithatu. Prawie setka dzieci będzie mogła tam się uczyć i bawić przez cały dzień. Dzięki temu ich rodzice będą mogli pójść do pracy. Ośrodek prowadzić będzie Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny.

"Dom z Marzeń" ma być miejscem, w którym będą mogły się bawić i uczyć. Opiekę w centrum znajdą dzieci w wieku od kilku miesięcy aż do ukończenia szkoły średniej.

- Pomoc świadczona będzie, w zależności od potrzeb, od dożywiania poprzez opiekę nad dziećmi pozbawionymi opieki rodziny, doświadczających przemocy fizycznej i molestowania, a skończywszy na zajęciach dla młodzieży uczęszczającej do szkół na terenie misji – mówi Justyna Janiec-Palczewska, prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

Misja Kithatu, przy której został wybudowany ośrodek, znajduje się w regionie Meru, w górzystym terenie, około 200 km od Nairobi. Ludność zamieszkująca tereny wokół misji jest biedna i niewykształcona.

Wystarczyło pół roku

Budowa "Domu z Marzeń" ruszyła w czerwcu 2017 roku. Pieniądze na całe przedsięwzięcie pochodzą głównie z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w ramach programu Polska Pomoc Rozwojowa 2017. Fundacja pozyskała w ten sposób ponad 316 tys. zł. Wkład własny wyniósł ponad 35 tys. zł. Swoją "cegiełkę" dołożyli też werbiści oraz Polska Fundacja dla Afryki. W centrum znajduje się jadalnia, kuchnia, spiżarnia, trzy pokoje do opieki dziennej dla najmłodszych dzieci, sypialnie dla chłopców oraz dziewcząt i dwa pokoje dla opiekunek dzieci. - W Kithatu i okolicach jest wiele dzieci, które nie mają obojga lub jednego z rodziców. Wiele dzieci doświadcza przemocy i głodu. Aby pomóc dzieciom i rodzinom znajdującym się w tak trudnej sytuacji, siostry dostrzegły potrzebę wybudowania domu, w którym dzieci mogłyby spędzać czas – powiedziała Janiec-Palczewska.

W ośrodku dzieci będą objęte opieką medyczną, a te z rodzin bardzo ubogich otrzymają dodatkowo żywność do domu. Podopieczni ośrodka będą tam mogli się też bawić i uczyć.

- Dzieciaki będą mogły korzystać z ośrodka od rana do godz. 17. Dzięki temu ich rodzice zajmą się pracą zarobkową i będą mogli poprawić swoją sytuację finansową - mówi Miłosz Jakubek, wolontariusz medyczny w Kenii.

Udzielana dzieciom pomoc ma w przyszłości ułatwić im zdobycie pracy i środków do utrzymania własnych rodzin.

Puszki, czapki, pieniądze

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" powstała w 1992 roku w Poznaniu z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Organizuje wyjazdy lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny do szpitali i przychodni w krajach misyjnych. Wśród akcji prowadzonych od lat przez fundację są m.in. zbiórka odzieży i czapek dla dzieci w Afganistanie, czy zbiórka puszek aluminiowych, z której dochód jest przeznaczony na dożywianie dzieci w Afryce.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: aa/gp / Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Redemptoris Missio

Pozostałe wiadomości