TVN24 | Poznań

Do szpitali w Afryce wysyłają panele słoneczne. "Są takie miejsca, gdzie nie ma prądu"

TVN24 | Poznań

Aktualizacja:
Autor:
aa/
tam
Źródło:
TVN24, PAP
Poznań: Fundacja Redemptoris Missio wysyła sprzęt medyczny do szpitali w Afryce
Poznań: Fundacja Redemptoris Missio wysyła sprzęt medyczny do szpitali w AfryceTVN 24
wideo 2/10
TVN 24Poznań: Fundacja Redemptoris Missio wysyła sprzęt medyczny do szpitali w Afryce

Glukometry, aparaty USG, łóżka szpitalne i nosze – to część rzeczy, które poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio wysyła do 30 miejsc w Kamerunie i czterech w Republice Środkowoafrykańskiej. Wśród darów są także panele słoneczne. Mająa trafić w te miejsca, gdzie nie dociera prąd.

Fundacja Redmeptoris Missio wysyła największy w swojej blisko 30-letniej historii transport do Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej. Do tamtejszych szpitali ma trafić sprzęt medyczny. - To aparaty USG, fotele ginekologiczne, łóżka szpitalne, kozetki lekarskie, wagi niemowlęce, lampy zabiegowe, łóżka porodowe, nosze transportowe, detektory tętna płodu, glukometry, sprzęt medyczny i łóżka szpitalne z Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Strusia oraz Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu – poinformowała Justyna Janiec-Palczewska, prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Wśród darów są też szpitalne łóżka i fotele ginekologiczneRedemptoris Missio

Chcą pomóc najbiedniejszym pacjentom misyjnych szpitali

Do misyjnych szpitali trafią też pompy wodne, panele słoneczne i dozowniki na mydło przekazane przez producentów i dystrybutorów. - Są takie miejsca i takie szpitale, w których nie ma prądu, w których nie ma wody. To wszystko tam na miejscu jest na wagę złota - mówi Janiec-Palczewska.

Niektóre przychodnie - jak mówi - to tylko niskie łóżka i jedynym działającym sprzętem jest 30-letnia waga łazienkowa. - Tam brakuje dosłownie wszystkiego - tlumaczy.

Dary zostaną przekazane do 30 miejsc w Kamerunie i czterech w Republice Środkowoafrykańskiej. Koszty wysyłki pokryje firma spedycyjna. - To wielkie logistycznie przedsięwzięcie możliwe jest dzięki wielu dobrym ludziom, pracującym w rozmaitych instytucjach, szpitalach i firmach. Jako fundacja połączyliśmy ich możliwości w całość i odpowiedzieliśmy na potrzeby najbiedniejszych pacjentów misyjnych szpitali – podkreśliła Janiec-Palczewska.

Pakowanie darów dla szpitali w AfryceRedemptoris Missio

Mamy w przychodni jeden stary mikroskop i to w zasadzie jest całe wyposażenie laboratorium. Łóżka szpitalne są tak niskie, jakby im ktoś nogi poobcinał, żeby zrobić choremu zastrzyk trzeba klęczeć, przy łóżkach nie ma nawet szafek. Chorzy na gruźlicę nie powinni leżeć na płasko, ale nasze łóżka się nie podnoszą.

Sprzęt trafi do szpitali misyjnychRedemptoris Missio

Pomagają od 29 lat

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Oferuje ona pomoc humanitarną, a misyjnym przychodniom i szpitalom wsparcie personelu medycznego. 

Dary zostały już spakowane. Koszty transportu pokryje firma spedycyjnaRedemptoris Missio

Autor:aa/ tam

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Redemptoris Missio

Pozostałe wiadomości