Chcą wysłuchać i dać wsparcie. Od dziś działa punkt konsultacyjny "dla zranionych w Kościele"

TVN24 | Poznań

Autor:
aa/gp
Źródło:
TVN24
Poznań. Archidiecezja uruchomiła Punkt Konsultacyjny dla Osób Zranionych w KościeleTVN 24
wideo 2/4
TVN 24 Poznań. Archidiecezja uruchomiła Punkt Konsultacyjny dla Osób Zranionych w Kościele

W Poznaniu uruchomiono Regionalny Punkt Konsultacyjny dla Osób Zranionych w Kościele. Placówka ma wspierać osoby, które stały się ofiarami przemocy seksualnej. - Przeszkoleni konsultanci wysłuchają i pomogą podjąć dalsze kroki - zapewnia koordynator projektu.

"Kościół w Polsce podejmuje kolejne inicjatywy, by przyjść z pomocą osobom dotkniętym przemocą seksualną. Jedną z nich jest powstanie w Poznaniu Regionalnego Punktu Konsultacyjnego dla osób zranionych w środowisku kościelnym" – poinformowała na swojej stronie internetowej Archidiecezja Poznańska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Ośrodek zaczął działalność w środę, 16 września. Oferta pomocy jest skierowana do osób pełnoletnich z zachodniej i północno-zachodniej Polski, które są ofiarami przemocy seksualnej.

"Udzielenie wsparcia i pomocy będzie podejmowane z poszanowaniem godności oraz z zachowaniem dyskrecji. Do punktu konsultacyjnego można zgłosić się na rozmowę osobiście lub uczynić to telefonicznie” – podano w komunikacie.

Jak działa ośrodek?Archidiecezja Poznańska

- Konsultanci z Regionalnego Ośrodka Konsultacyjnego dla Osób Zranionych w Kościele to głównie osoby świeckie, ale jest wśród nich jedna siostra zakonna. Łącznie to pięć osób odpowiednio przeszkolonych w Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie. Na co dzień pracują z osobami w sytuacjach kryzysowych - opowiada TVN24 ks. Artur Filipiak, koordynator Regionalnego Punku Konsultacyjnego dla Osób Zranionych w Kościele.

Dyżury odbywają się w każdą środę od godz. 17.00 do 19.00 począwszy od 16 września 2020 roku. Telefon: 693 700 645 Adres mailowy: punkt.konsultacyjny@archpoznan.pl

Ksiądz Filipiak podkreśla, że w ośrodku będzie można również liczyć na pomoc w nawiązaniu kontaktu z prawnikiem, psychologiem lub duszpasterzem.

- Jeżeli osoba, która opowiedziała nam swoją historię, jest już gotowa ją zgłosić, a to nie zawsze jest proste, bo czasem osoby te najpierw chcą być wysłuchane, a potem decydują, czy chcą podejmować dalsze kroki prawne, to jest gotowość z naszej strony, by pomagać w znalezieniu odpowiedniej osoby, która dalej sprawą pokieruje, czy to będzie zgłoszenie do delegata kościelnego, czy prokuratury. Konsultanci są gotowi towarzyszyć w takim zgłoszeniu - mówi ks. Filipiak.

Przedsięwzięcie jest wspierane finansowo przez Fundację św. Józefa.

Autor:aa/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24