Poznań

"Porsche wśród dźwigów" na poznańskiej budowie

Poznań

TriGranitNajwiększy kołowy dźwig w Polsce

Od środy olbrzym pracuje na budowie Poznań City Center. Uniesie nawet 500 ton.

Lżejsze ciężary, do 10 ton, gigant przenosi na odległość 100 metrów i wysokość 120 metrów. Do Poznania przyjechał prosto z niemieckiej fabryki. To jedna z największych maszyn w Polsce.

- W Polsce jest jeszcze jeden taki dźwig, ale ten jest nowy. Można powiedzieć, że jest to porsche wśród dźwigów - mówi Przemysław Terlecki z firmy Trigranit, która buduje Zintegrowane Centrum Komunikacyjne.

- Służy do przenoszenia dużych, ważących od 8 do 10 ton urządzeń wentylacyjnych, które trzeba było przetransportować na dużą odległość, przez dach do wnętrza galerii handlowej, gdzie od razu urządzenia zostały zamontowane - tłumaczy.

Wcześniej na budowie poznańskiego dworca pracował dźwig o nazwie Herkules. Pomagał przy zamontowaniu czterech kratownic, które połączyły parking.

Inwestycja Poznań City Center jest realizowana przy otwartym już wcześniej nowym dworcu kolejowym. Ma zajmować powierzchnię 60 tysięcy metrów kwadratowych, na których znajdzie się m.in. 15 terminali autobusowych, 230 sklepów, 12 restauracji, parking na 1500 aut.

Cały kompleks Poznań City Center, którego wykonawcą jest firma Trigranit, ma być gotowy do końca 2013 r.

Budowa Poznań City Center w październiku
Budowa Poznań City Center w październikuTrigranit

Autor: AB/mw//mz / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TriGranit

Pozostałe wiadomości