Poznań

Pokażą schron prezydencki w rocznicę stanu wojennego

Poznań

Wielkopolskie Muzeum Walk NiepodległościowychSchron będzie można zwiedzić 13 grudnia

Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu szykuje nie lada niespodziankę. W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego będzie można zwiedzić schron przeciwatomowy.

- Chcemy w tym roku odejść od tradycyjnych, okolicznościowych wystaw. 13 grudnia zamierzamy pokazać chętnym tę rzeczywistość PRL, która była do niedawna utajniona - powiedział w środę zastępca dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu, Jacek Bartkowiak.

W rocznicę stanu wojennego

Tzw. schron prezydencki z czasów zimnej wojny znajduje się pod jedną z willi w Krzyżownikach na obrzeżach Poznania.

Na zwiedzających czeka autentyczne, niezmienione wnętrze obiektu, z zachowanym wyposażeniem i klimatem lat 60. W schronie są łącznice telefoniczne, które były skomunikowane m.in. z najważniejszymi zakładami pracy w ówczesnym Poznaniu. - Stąd w pomieszczeniach są stanowiska dla telefonistek, które miały przekazywać meldunki dla decydentów znajdujących się w schronie - tłumaczył Bartkowiak.

Na razie obiekt będzie udostępniany zwiedzającym jedynie okazjonalnie, ze względu na trwające wciąż prace remontowe.

I... na koniec świata

Po 13 grudnia muzeum zorganizuje jeszcze jedną imprezę - 21 grudnia zwiedzanie odbędzie się pod hasłem "Koniec świata w bunkrze". - Impreza ma nawiązywać do terminu rzekomego końca świata, jednak obiekt nie jest przystosowany do dłuższego w nim przebywania. Wewnątrz nie ma kuchni, nie ma stołówki. Wszystko wygląda tak, jakby pracujące w nim kiedyś osoby miały zabierać z domu własne kanapki a pracę kończyć po południu - powiedział Bartkowiak. We wnętrzach są zachowane łóżka polowe i koce, nieczynna jest za to remontowana właśnie toaleta. Obiekt będzie w pełni udostępniony zwiedzającym prawdopodobnie wiosną, po zakończeniu prac modernizacyjnych.

Postawią milicyjną nysę Schron mieści się przy ul. Słupskiej 62, obok pętli autobusowej w Krzyżownikach. Jego pomieszczenia zajmują pod ziemią powierzchnię niemal całej działki, na której na powierzchni stoi willa z lat 60. XX wieku.

Jak wyjaśnił Bartkowiak, obecnie nie ma tam żadnej tablicy informacyjnej, ale 13 grudnia lokalizację obiektu ma wskazywać milicyjna nyska na sygnale.

Bunkier będzie można zwiedzać 13 grudnia (czwartek), w godzinach 11.00-16.00. Możliwy dojazd autobusem miejskim nr 61 lub 86 z pętli na Ogrodach. Ceny biletów: normalne 6 zł, ulgowe 3 zł

Autor: FC/par / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych

Pozostałe wiadomości