Pogrzeb starego dworca w cieniu wielkiego otwarcia

Poznań

TVN24 PoznańPogrzeb dworca urządziło Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania

Wraz z otwarciem Poznań City Center zakończył swój żywot stary budynek Dworca Głównego PKP w Poznaniu. Mimo, że budynek od lat był krytykowany za wygląd, teraz poznaniacy docenili jego funkcjonalność. Pojawiły się przy nim znicze, wieńce i "klepsydry".

"Pogrzeb" starego dworca odbył się o godz. 9:30. Mowę wygłosił Paweł Sowa, prezes Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania:

- Stary dworzec przez ponad 134 lata pełnił centrum stacji Poznań Główny, a dotychczasowy gmach dworcowy usytuowany został nad tunelem stacyjnym rozprowadzającym ruch na wszystkie perony najkrótszą drogą - podkreślał Sowa, apelując do prezesa PKP o niewyburzanie starego gmachu i zachowanie w nim części obecnych funkcji.

List w tej sprawie IdP przekazały do prezesa zarządu PKP S.A.

Najpierw wesele, potem pogrzeb

Pół godziny wcześniej, zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej, oficjalnie otwarto galerię Poznań City Center. Promocje i okazje w nowych sklepach przyciągnęły tłumy. Ludzie wręcz ścigali się między sobą.

- Przydadzą się sklepy, których jeszcze nie było w Poznaniu, a dotąd można je było odwiedzić jedynie w Warszawie - przyznaje jedna z poznanianek wizytujących nową galerię.

Jej koleżanka przyznaje jednak od razu, że powierzchni handlowych w mieście powoli robi się zbyt wiele.

Goście Poznań City Center wypowiadają się o nowej galeriiTVN24 Poznań

Na otwarciu był obecny prezydent miasta Ryszard Grobelny.

- Inwestycja przebiegała sprawnie i została zakończona. Jak sobie człowiek przypomni, co było tutaj 2-3 lata temu, to jest to niebo a ziemia. Musimy jednak jeszcze otworzyć dworzec PKS, wyremontować perony 4 i 5 oraz postawić kładkę. Wtedy wszystko będzie tak, jak chcieliśmy - przyznaje Grobelny.

Ryszard Grobelny wypowiada się o otwarciu Poznań City CenterTVN 24 Poznań

"Wpuszczono pasożyta"

Nowy dworzec otwarcie krytykuje Paweł Sowa. Inwestycje dla Poznania od ponad roku walczyły o skrócenie drogi z przystanku tramwajowego do nowego obiektu. Tą jednak poprowadzono tak, że pasażerowie muszą przejść przez galerię handlową.

- Do centrum Poznania wpuszczono pasożyta, który zepsuł nam kompletnie przestrzeń wokół dworca. Będzie wykańczał drobny handel w mieście, nie oferując nic w zamian. Bojkotuję zakupy w tym kiepskim centrum handlowym. Wiem, że to niełatwe, zwłaszcza gdy Bogu ducha winni najemcy kuszą promocjami, jednak postanowiłem nie kupować nic w tym obiekcie, co najmniej do momentu, w którym naprawione zostaną błędy i zlikwidowane absurdy. Chodzi tu np. o skrócenie dojścia z nowego przystanku tramwajowego do dworca z obecnych 465 do 220 metrów, zamiast kierowania ludzi na siłę przez galerię handlową. Ludzie muszą mieć wolny wybór - jak ktoś chce, pójdzie sobie na zakupy, jak ktoś nie chce, ma prawo dotrzeć na dworzec najkrótszą i najszybszą drogą, bez potrzeby wchodzenia do centrum handlowego - uważa Sowa.

Zielona droga to dojście na dworzec proponowane przez IdP:

Obecnie można korzystać jedynie z żółtej drogiInwestycje dla Poznania

PKS najpóźniej

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne składa się z nowego dworca kolejowego Poznań Główny, nowego terminala autobusowego (PKS) oraz galerii handlowej. Nowy Dworzec PKP i galeria handlowe są już ukończone. Otwarcie części handlowej nastąpiło 25 października. PKS Poznań S.A. planuje otworzyć nowy dworzec oraz terminal w drugiej połowie listopada 2013.

Inwestycja zrealizowana została dzięki współpracy prywatnej spółki TriGranit z Polskimi Kolejami Państwowymi.

List IdP do prezesa PKP S.A. w sprawie starego dworca:

List IdP do prezesa PKP S.A.Inwestycje dla Poznania

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne zastąpiło Stary Dworzec PKP i PKS :

Mapa Targeo

Autor: kk, fc/mz / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: IdP