Poznań

Pod Poznaniem szukają zwłok dziennikarza

Poznań

TVN24Poznański dziennikarz śledczy Jarosław Ziętara zaginął w 1992 r

Krakowska Prokuratura Apelacyjna, prowadząca śledztwo w sprawie zabójstwa w 1992 r. dziennikarza Jarosława Ziętary, poszukuje pod Poznaniem jego zwłok. To efekt nowych ustaleń w śledztwie.

- W toku śledztwa uzyskaliśmy informacje o ewentualnym miejscu ukrycia zwłok Jarosława Ziętary pod Poznaniem. W związku z tym prowadzimy obecnie czynności mające na celu zweryfikowanie tych informacji - powiedział rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie prok. Piotr Kosmaty.

W związku z tym, że działania w terenie nadal trwają, prokuratura nie udziela bliższych informacji.

Wznowili śledztwo

W 1998 r. poznańska prokuratura uznała, że Ziętara został uprowadzony i zamordowany. Rok później śledztwo umorzono, bo nie udało się odnaleźć ciała. W kwietniu 2011 r. redaktorzy naczelni największych polskich gazet zaapelowali do władz i prokuratury o ujawnienie wszystkich okoliczności zaginięcia Ziętary i śledztwa w tej sprawie. To spowodowało analizę tego śledztwa w Prokuraturze Generalnej. W połowie czerwca 2011 r. śledztwo zostało podjęte na nowo w poznańskiej prokuraturze i przedłużone; decyzją prokuratora generalnego przekazano je do Krakowa.

UOP jednak zainteresowany

W październiku 2011 r. krakowska prokuratura otrzymała dokumenty z Agencji Wywiadu, z których wynika, że ówczesny UOP chciał zatrudnić dziennikarza. Były to nowe dowody w sprawie, ponieważ w toku poprzedniego śledztwa w 1994 r. MSW informowało, iż "Jarosław Ziętara nie pozostawał w zainteresowaniu UOP i nie figuruje w ewidencji, jak i materiałach archiwalnych UOP".

Nie uprowadzenie a zabójstwo

Na początku tego roku krakowska prokuratura poinformowała o zmianie kwalifikacji prawnej śledztwa z uprowadzenia na zabójstwo. - Analiza zebranego dotychczas materiału, przyjęte na tej podstawie wersje śledcze oraz fakt, że do dnia dzisiejszego nie ustalono miejsca pobytu Jarosława Ziętary uzasadniają naszym zdaniem przyjęcie kwalifikacji zabójstwa - mówił w styczniu PAP prok. Piotr Kosmaty. Jak podkreślał, śledztwo nadal toczy się "w sprawie", a nie przeciwko komuś, ponieważ ewentualni sprawcy zabójstwa nie zostali ustaleni.

Świadkowie, dokumenty i DNA

Kosmaty informował wówczas, że prokuratura kontynuuje przesłuchania świadków, gromadzi i analizuje dokumentację, a także współpracuje z IPN w celu ustalenia sposobu działania "sprawców, którzy dokonywali uprowadzeń i zabójstw". Miała także ustalić DNA dziennikarza i chciała przeprowadzić analizę wyselekcjonowanych szczątków ludzkich, znalezionych po 1992 roku w Polsce.

Autor: PAP/fc / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24