Poznań

Po Poznaniu śladami PRL

Poznań

Wikipedia, CC BY SA | RadomilHotel Mercure przy ul

"Szlakiem Modernizmu" - tak nazywa się jedna z tras turystycznych opracowana przez miasto. Mapy z trasami turystycznymi dostaniemy w punktach informacji miejskiej a z internetu możemy ściągnąć darmowe audioprzewodniki.

Choć modernizm narodził się w dwudziestoleciu międzywojennym, to obiekty, które znajdują się na trasie, pochodzą wyłącznie z okresu PRL.

Wycieczka po centrum

Spacer zaczyna się na Rondzie Kaponiera, otwartym w 1973 r., koło którego znajdziemy dwa inne obiekty z tego okresu - hotel Mercure i dom studencki "Jowita", zwany popularnie "Akumulatorami", z racji wiszącego na jego szczycie neonu.

Kolejny cel - Collegium Novum należący do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza - znajduje się już przy al. Niepodległości. Potem trasa prowadzi z powrotem na ul. Św. Marcin, gdzie oprócz popularnych wieżowców Alfy przewodnik poleca znajdujący się po drugiej stronie ulicy budynek usługowo-mieszkalny, nazywany popularnie "Telewizorami". Nazwa ta wzięła się od punktu sprzedaży sprzętu RTV.

Dalej szlak biegnie ulicą 27 Grudnia, gdzie znajdują się obecnie przechodzące remont Okrąglak wraz ze swym młodszym bratem Kwadraciakiem, dom towarowy Domar oraz Dom Książki (na szczycie ulicy, zlokalizowany już przy ul. Gwarnej), by zakończyć się na budynkach Arsenału na Starym Rynku.

Przewodnik w uszach

Darmowe audioprzewodniki w formacie mp3 można znaleźć na stronie poznan.pl. Wystarczy pobrać dwie części przewodnika do odtwarzacza mp3, telefonu komórkowego lub innego urządzenia odtwarzającego dźwięk i można zwiedzać miasto we własnym tempie i w dowolnej kolejności.

Oprócz nich w punktach informacji turystycznej możemy otrzymać darmowe mapki z trasami turystycznymi identycznymi jak te dostępne w formie audiobooków.

"Szlakiem Modernizmu" to jedna z czterech tematycznych tras turystycznych dostępna w formie audiobooka. Pozostałe trzy pozwalają poznać najstarszy Poznań, Poznań XIX-wieczny oraz Stare Miasto. Bogatsza jest oferta map ze szlakami tematycznymi - oprócz wymienionych znajdziemy także "Zielony Poznań" i "Śladami fortyfikacji miejskich".

Autor: Filip Czekała/mz / Źródło: TVN Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia, CC BY SA | Radomil