Poznań

Plac, ulica, a może muzeum? Poznań chce uczcić pamięć dyrygenta

Poznań

Muzeum dla Stuligrosza? Smorawiński o tym jak uczcić pamięć dyrygenta
P. Ciesielski | TVN 24Stuligrosz na koncercie prymasowskim z sezonu 2010/2011

Muzeum poświęcone postaci Stefana Stuligrosza. To najnowszy pomysł na upamiętnienie wybitnego dyrygenta. Zmarły 15 czerwca prof. Stuligrosz obchodziłby w sobotę swoje 92. urodziny.

Zmarłego ponad dwa miesiące temu "druha" uczciły w sobotę "Poznańskie Słowiki", które zaśpiewały podczas mszy świętej w Kościele pw. św. Mateusza na os. Orła Białego. Kolejny koncert odbędzie się w przyszłym tygodniu, w dzień imienin prof. Stuligrosza podczas mszy świętej w kościele OO. Karmelitów o godzinie 11.30.

Będzie plac Stuligrosza?

W Poznaniu tymczasem trwają dyskusje o tym, jak upamiętnić prof. Stefana Stuligrosza. Pojawiały różne pomysły: od postawienia pomnika, przez przemianowanie nazwy jednej z ulic.

- My jako chór zaproponowaliśmy, aby jego imieniem nazwać plac przy nowym dworcu PKP Poznań Główny zaraz przy "wolnych torach" - mówił tvn24.pl inspektor chóru Marek Pawlak.

Oficjalne pismo chórzystów w tej sprawie Poznańskie Słowiki przekazały przewodniczącemu Rady Miasta. Decyzja ma zapaść po wakacjach.

A może muzeum?

Swoją propozycję przedstawił także prof. Jerzy Smorawiński, rektor poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego a zarazem były śpiewak chóru. Jego zdaniem w Poznaniu mogłoby powstać muzeum poświęcone postaci Stefana Stuligrosza.

- Znałem profesora dosyć blisko i wiem jak wiele pamiątek po nim zostało. Poza tym profesor objechał prawie cały świat i z każdego zakątka przywoził jakieś ciekawe elementy, które częściowo przechowywał, bo nie wszystkie był w stanie eksponować - wspomina Smorawiński.

Twórca "Poznańskich Słowików"

Stefan Stuligrosz był założycielem Chóru Chłopięco-Męskiego „Poznańskie Słowiki”, którego dyrygentem pozostał przez blisko 73 lata, aż do śmierci. Oprócz tego był także kompozytorem. Stworzył w sumie ponad 600 utworów, głównie chóralnych o tematyce religijnej. W 2010 roku został odznaczony Orderem Orła Białego. Za zasługi Stuligrosz dostał symboliczne klucze do Nowego Jorku, Filadelfii, Chicago i Cleveland.

JAK STEFANA STULIGROSZA WSPOMINAJĄ POZNANIACY?

Ryszard Grobelny, Prezydent Miasta Poznania: To była niesamowita osobowość

Prezydent Ryszard Grobleny wspomina prof. Stanisława Stuligrosza
Prezydent Ryszard Grobleny wspomina prof. Stanisława Stuligrosza tvn24

Maciej Wieloch, nowy dyrygent Poznańskich Słowików: To był prawdziwy "Druh"

Nowy dyrektor pozańskich słowików na pogrzebie Stefana Stuligrosza
Nowy dyrektor pozańskich słowików na pogrzebie Stefana Stuligrosza

Autor: FC/par / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Filharmonia Poznańska | Fot. Antoni Hoffmann

Pozostałe wiadomości