Pasjonaci ratują zwodzony most. "Żeby złomiarze go nie pocięli"

Poznań

TVN 24 PoznańCzęść elementów mostu jest drewniana, reszta żelazna

Stowarzyszenie Miłośników Fortyfikacji Kernwerk chce uratować część fortu Ia, który niszczeje na Starołęce. Z rozkradanego przez złomiarzy obiektu chcą wywieźć na drugi koniec miasta zwodzony most.

- Zwodzony most, który w tej chwili znajduje się w forcie Ia, nie jest w żaden sposób zabezpieczony przed ludźmi i naturą. Nawet zarządca fortu przyznaje, że miejsce to jest rozkradane. Długo nie było tam żadnego zabezpieczenia, a złomiarze kradną kolejne elementy fortu. Most, jeśli tam zostanie, będzie również rozkradziony i pocięty na fragmenty - ostrzega Krzysztof Kłoskowski ze stowarzyszenia Kernwerk.

- Wejście do fortu zabezpieczono w zeszłym roku płytą pilśniową i wydano na to około 2 tysięcy złotych. Po miesiącu płyta nie spełniała już swojej roli - dodaje.

Rozebrać, przewieźć i złożyć

Dlatego stowarzyszenie chce przewieźć niszczejący most na Piątkowo do fortu Va, którym opiekuje się na co dzień. Operacja wymaga wydobycia konstrukcji mostu z budynku (znajdującej się nawet 7 metrów pod powierzchnią gruntu) i przetransportowania go przez całe miasto.

Transport mostu wymagałby użycia ciężkiego sprzętu. - Trzeba go podnieść. Następnie podzielić na mniejsze fragmenty i przewieźć ze Starołęki na Piątkowo. Tam znowu trzeba by przenieść części mostu w pobliżu miejsca docelowego, zmontować i opuścić – opowiada Kłoskowski.

Według niego, cała operacja, plus uzupełnienie ubytków w moście, będzie kosztować 5 tys. zł.

Mają zgody

Członkowie stowarzyszenia twierdzą, że operacja jest coraz bardziej prawdopodobna. - Mamy już pozwolenie Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej, brakuje tylko zgody z Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych – mówi Kłoskowski.

- Z tego co wiem zgoda jest już wstępnie udzielona. Oficjalnie dokumenty mają być podpisane w najbliższych dniach – informuje z kolei Magdalena Gościńska, rzeczniczka ZKZL.

Autor: kk/par / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań