Ostatnia taka na świecie. 110-lecie parowozowni w Wolsztynie

Poznań

TVN24 PoznańParowozy na paradzie

Dziesięć zabytkowych lokomotyw z Polski, Niemiec i Czech zostało zaprezentowanych w sobotę podczas XXIV Parady Parowozów w Wolsztynie (woj. wielkopolskie). Parowozownia Wolsztyn, ostatnia czynna na świecie, obchodzi w tym roku jubileusz 110-lecia istnienia.

Historia Parowozowni Wolsztyn sięga 1907 roku, kiedy to rozpoczęto jej budowę na terenie 3 tys. m kw. Posiada obrotnicę pruskiej konstrukcji Wischer-Stargard z 1907 roku oraz zabytkową wieżę wodną z pojemnikiem o pojemności 100 metrów sześciennych.

Dumą wolsztyńskich kolejarzy jest "Piękna Helena", polski parowóz Pm36-2 z 1937 roku, zbudowany przed wojną do prowadzenia lekkich pociągów ekspresowych i rozwijający prędkość do 130 km/h. Ogółem w wolsztyńskiej parowozowni jest 30 parowozów oraz 19 historycznych wagonów.

Setne urodziny obchodzić będzie w Wolsztynie także parowóz produkcji niemieckiej - Ok1-359. Pojazdy tej serii uznawano za "najdoskonalsze konstrukcje pruskiej szkoły budowy parowozów", a przez maszynistów nazywane były "pannami do wszystkiego", ponieważ mogły być wykorzystywane zarówno w ruchu osobowym, jak i kursach pośpiesznych.

Ok1-359 jest najstarszym parowozem w Polsce będącym nieprzerwanie w eksploatacji. Pojazd wykorzystywany był także w produkcjach filmowych, w tym w "Pianiście" Romana Polańskiego.

Wolsztyn znany na świecie

W tym roku paradę w Wolsztynie, w ostatniej czynnej parowozowni na świecie, zorganizowano już 24. raz. W trakcie widowiska zaprezentowano dziesięć parowozów: dwa ze zbiorów wolsztyńskiej parowozowni: Pt47-65 i OI49-59, a także OKz32-2 i TKt48-191 ze skansenu PKP Cargo S.A. z Chabówki, TKt48-18 z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku, i TKh05353 z wrocławskiego Klubu Sympatyków Kolei. Na paradzie pojawiły się też parowozy z Czech i z Niemiec, w tym 18 201, czyli najszybszy obecnie eksploatowany parowóz na świecie.

Podczas parady parowozy jeździły w różnych układach, m.in. w przejeździe indywidualnym i przejeździe w parach. W pokazie finałowym natomiast wszystkie parowozy pojechały połączone razem. Wieczorem natomiast zaplanowano widowisko "Światło, Para, Dźwięk".

Parada Parowozów, jak podkreślają organizatorzy, jest największym w Europie spotkaniem miłośników kolei. Co roku do Wolsztyna przyjeżdża około 20 tysięcy miłośników kolei i turystów nie tylko z Europy, ale także z Japonii, Australii czy Stanów Zjednoczonych.

Organizatorem tegorocznej parady jest utworzona w sierpniu 2016 r. Parowozownia Wolsztyn - instytucja kultury samorządu województwa wielkopolskiego, powołana przez: województwo wielkopolskie, gminę Wolsztyn, powiat wolsztyński oraz spółkę PKP Cargo S.A. Wcześniej parowozownia należała wyłącznie do PKP Cargo.

Autor: ib/mś / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań