Poznań

"Pan rada miasta" w Zielonej Górze. "Wszystko stało się prostsze, uchwały przechodzą bez dyskusji"

Poznań

TVN 24 PoznańAdam Urbaniak jest jedynym radnym w Zielonej Górze

Zwołuje sesje, sprawdza obecność, przyjmuje uchwały, głosuje i zaprasza do dyskusji. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że przewodniczący zielonogórskiej rady jest jedynym radnym. Stara rada została rozwiązana z końcem roku, gdy Zielona Góra została powiększona o okoliczne gminy. Nowi radni i prezydent zostaną wybrani dopiero 15 marca.

Połączenie miasta z gminami oznaczało koniec funkcjonowania rady miasta gminy oraz prezydenta i wójtów. By nie organizować dwa razy wyborów, listopadowe odwołano. Do końca roku miastem i gminami rządziły "starzy" wójtowie i rady. Do czasu nowych wyborów, władzę wykonawczą w Zielonej Górze pełni dotychczasowy prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, a funkcję rady - jej dotychczasowy przewodniczący Adam Urbaniak. Taka sytuacja utrzyma się do 15 marca, kiedy mieszkańcy pójdą do urn.

Sam sobie sterem i żeglarzem

O ile w przypadku prezydenta, przedłużenie kadencji niewiele się zmienia - nadal działa tak samo, choć zawiaduje dużo większym miastem, tak w przypadku rady miasta, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Zamiast kilkunastu osób, tworzy ją tylko jedna.

- Z jawności działania wynika taka rzecz jak publikowanie protokołów. Ten więc musi być sporządzony. Należy więc otworzyć sesję, muszą być pytania i dyskusja - tłumaczy Adam Urbaniak, czyli "pan rada miasta".

Z nietypową rolą nie ma większych problemów. W radzie miasta Zielona Góra zasiada nieprzerwanie od 1998 r. a od 2006 r. był jej przewodniczącym. Wie doskonale, jak powinna przebiegać sesja rady miasta, choć sam przyznaje, ze nie może doczekać się, kiedy na sali pojawią się inni radni.

Póki co sesje rady miasta wyglądają kuriozalnie. Urbaniak sprawdza czy on sam jest na sali, otwiera dyskusje, pyta czy ktoś na sali ma jakieś pytania. Decyzje podejmowane są jednogłośnie - jednym głosem radnego Urbaniaka. Towarzyszą mu jedynie prezydent miasta lub jego zastępca oraz dziennikarze.

- Jak zacznę mówić w liczbie mnogiej o sobie, to znaczy, że trzeba mnie wysłać do lekarza - śmieje się.

"Czuje się samotny"

Praca rady miasta, od kiedy sam w niej zasiada, znacznie przyspieszyła. - Sesja trwa zaledwie 10-15 minut. Bardzo łatwo dogadać się z osobą, która pełni tę funkcję. Uchwały przechodzą bez pytań i dyskusji. Wszystko jest prostsze i łatwiejsze - mówi z uśmiechem Wioleta Haręźlak, wiceprezydent Zielonej Góry.

Pierwszą uchwałą podjętą przez Urbaniaka było utworzenie dzielnicy Nowe Miasto, która objęła tereny dawnej gminy wiejskiej Zielona Góra i docelowo będzie jednostką pomocniczą miasta.

- Pokusy są różne. Można komuś na złość zmienić nazwę ulicy, żeby musiał zmienić dowód - śmieje się Urbaniak, po czym dodaje poważnie. - W tej sytuacji należy założyć absolutny minimalizm i podejmować tylko niezbędne uchwały do normalnego funkcjonowania miasta. O sprawach poważnych i kontrowersyjnych niech już decyduje po 15 marca normalna, 25-osobowa rada - mówi.

Gratulacje dla prezydenta już w grudniu

Razem z wyborem nowych radnych, wybrany zostanie także prezydent nowej, większej Zielonej Góry. Kandydatów na to stanowisko trzeba zarejestrować do 18 lutego. O stanowisko to ubiegać będzie się na pewno dotychczasowy prezydent Jacek Kubicki, którego popiera Platforma Obywatelska. W szranki z nim stanie kandydatka lewicy Jolanta Danielak a swoich kandydatów wystawić mają też PiS, PSL a być może także komitet... Wadima Tyszkiewicza, prezydenta Nowej Soli. Niewykluczone jednak, że ten ostatni poprze Kubickiego, który jest zdecydowanym faworytem marcowych wyborów. Jego wygrana wydaje się na tyle pewna, że... zwycięstwa gratulowano mu już w grudniu.

Później były przeprosiny, bo nie zauważono, że Zielona Góra była jedynym miastem w Polsce, gdzie jesienią nie wybierano prezydenta.

Wielkie zmiany w większym mieście

1 stycznia 2015 r. Zielona Góra powiększyła obszar z 58,34 km kw. do 278,79 km kw, a liczbę ludności o około 20 tys. Tym samym liczy teraz blisko 140 tys. mieszkańców. W skład miasta weszły wszystkie sołectwa dawnej już gminy wiejskiej: Barcikowice, Drzonków, Jany, Jarogniewice, Jeleniów, Kiełpin, Krępa, Łężyca, Ługowo, Marzęcin, Nowy Kisielin, Ochla, Przylep, Racula, Stary Kisielin, Sucha, Zatonie, Zawada oraz przysiółki Barcikowiczki, Krępa Mała i Stożne.

Zgodnie z deklaracjami władz miasta, formalności związane z połączeniem mają być w jak najmniejszym stopniu odczuwalne przez mieszkańców. Nie ulegnie zmianie sieć szkół, a większość spraw mieszkańcy dotychczasowej gminy nadal będą mogli załatwić w tym samym miejscu, czyli dawnym urzędzie gminy.

Na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Zielonej Górze został opublikowany informator pt. „Zielona Góra Nowe Miasto” dla mieszkańców byłej gminy wiejskiej zawierający najważniejsze informacje wynikające z połączenia miasta z gminą. Zawiera on m.in. informacje o podatkach, sprawach komunalnych, komunikacji miejskiej, oświacie i sprawach społecznych czy rejestracji samochodów. Informator w formie broszury jest także dostarczany mieszkańcom Dzielnicy Nowe Miasto.

Do połączenia miasta na prawach powiatu Zielona Góra z gminą Zielona Góra w powiecie zielonogórskim doszło na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 29 lipca 2014 r.

Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań