TVN24 | Poznań

Oszuści podają się za pracowników punktów szczepień. Proszą o PESEL i zdjęcie dowodu

TVN24 | Poznań

Autor:
aa
Źródło:
TVN24, PAP
Policja o próbach oszustw "na punkt szczepień"
Policja o próbach oszustw "na punkt szczepień"KWP Poznań
wideo 2/4
KWP Poznań Policja o próbach oszustw "na punkt szczepień"

Dzwonią do seniorów i podają się za pracowników punktów szczepień. Podczas rozmowy proszą o podanie numeru PESEL i przesłanie zdjęcia dowodu osobistego. Takie dane próbowali wyłudzić oszuści od mieszkańców gmin Komorniki i Tarnowo Podgórne (woj. wielkopolskie). Policja apeluje o ostrożność i zgłaszanie takich zdarzeń.

Stowarzyszenie Metropolia Poznań ostrzega przed próbami wyłudzenia danych osobowych. Do takich sytuacji miało dojść w ostatnim czasie w gminach Komorniki i Tarnowo Podgórne (woj. wielkopolskie). - Przewidywaliśmy, że w związku ze szczepieniami mogą pojawić się osoby, które będą chciały wykorzystać tę okazję do tego, by wyłudzić dane osobowe od tych pacjentów, którzy będą chcieli się zaszczepić. Do tej pory nie mieliśmy takiego potwierdzonego przypadku, ale mamy już informacje, że takie próby są czynione – mówi Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

OGLĄDAJ TVN24 W NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

A w jaki sposób mogą działać oszuści? Metody są różne. Jak tłumaczył Adam Górczewski ze Stowarzyszenia Metropolia Poznań, w jednym przypadku do seniorki zadzwoniła nieznajoma osoba i poprosiła o podanie numeru PESEL i przesłanie zdjęcia dowodu osobistego. W drugim przypadku – o takie dane poproszono za pośrednictwem wiadomości tekstowej.

Stowarzyszenie Metropolia Poznań zapewnia, że żadne punkty nie żądają przesłania takich danych.

- Chcemy zwrócić uwagę, że konsultant czy ktoś, kto dzwoni do pacjenta, powinien znać jego imię i nazwisko. Dopiero po podaniu przez konsultanta tych danych pacjent jest proszony o podanie numeru PESEL. Na pewno konsultant nie poprosi o przesłanie zdjęcia dowodu osobistego czy żadnych innych dokumentów. Żadnych plików nie przesyłamy konsultantom – mówi Marta Zbikowska-Cieśla z wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Policja apeluje o ostrożność i zgłaszanie prób wyłudzeń. - Funkcjonariusze, którzy zajmują się tą tematyką, wskazują, że udostępnienie komuś obcemu naszych danych osobowych, czyli imienia, nazwiska, numeru PESEL, czy przekazanie zdjęcia dowodu osobistego może sprawić wiele kłopotów. Oszuści dysponujący naszymi danymi osobowymi bardzo łatwo mogą zaciągnąć kredyty, a zobowiązania spadną na nas – ostrzega rzecznik.

Nowe punkty szczepień

W tym tygodniu, dzięki wspólnym staraniom samorządów zrzeszonych w Metropolii Poznań, udało się uruchomić dodatkowe punkty szczepień w pięciu podpoznańskich gminach. Znajdują się one w gminach: Buk (punkty w Buku i w Niepruszewie), Komorniki (Gminny Ośrodek Zdrowia w Komornikach i wyodrębniony punkt w siedzibie OSP Plewiska), Pobiedziska (Szkoła Podstawowa w Jerzykowie), Skoki (Szkoła Podstawowa w Skokach), oraz w gminie Tarnowo Podgórne (OSiR w Tarnowie Podgórnym).

"Szczepimy się". Spot promujący szczepienia przygotowany przez Senat
"Szczepimy się". Spot promujący szczepienia przygotowany przez SenatSenat RP

Do punktów szczepień można się zgłaszać przez ogólnopolski numer 989. Jak podano, obecnie rejestrowani są mieszkańcy w wieku powyżej 80 lat, ponieważ wielu chętnych z tej grupy wiekowej wciąż nie ma wskazanych terminów w funkcjonujących wcześniej placówkach.

Autor:aa

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości