TVN24 | Poznań

Ostrów Wielkopolski. Siostry elżbietanki znalazły noworodka w oknie życia. "Jest zdrowy"

TVN24 | Poznań

Aktualizacja:
Autor:
js,aa/kab,rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Ostrów Wielkopolski. Dziecko w oknie życia
Ostrów Wielkopolski. Dziecko w oknie życia TVN24
wideo 2/2
TVN24 Ostrów Wielkopolski. Dziecko w oknie życia

Siostry elżbietanki znalazły w niedzielę w oknie życia noworodka - poinformowała w poniedziałek w mediach społecznościowych prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek. Chłopczyk przebywa na oddziale neonatologicznym ostrowskiego szpitala. Rzecznik placówki przekazał, że dziecko jest zdrowe, waży niewiele poniżej trzech kilogramów.

"Siostry Elżbietanki znalazły wczoraj oknie życia maleńkiego chłopca. To musiała być trudna decyzja, ale myślę, że wymagała również sporo odwagi. Dziecko przebywa w ostrowskim szpitalu na oddziale neonatologicznym i co najważniejsze - jest bezpieczne" - napisała w poniedziałek poniedziałek prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek. Jak dodała, "być może właśnie dzięki tej inicjatywie uratowano kolejne życie".

- Zdaniem lekarzy chłopczyk jest z donoszonej ciąży, zdrowy i z wagą niewiele poniżej trzech kilogramów - powiedział rzecznik szpitala w Ostrowie Wielkopolskim Adam Stangret. - Dziecko jest w stanie dobrym, wymaga obserwacji w warunkach szpitalnych. Natomiast teraz na szczęście żadnych patologii nie stwierdzono. Dziecko będzie mogło za kilka dni opuścić szpital - dodał.

Okno życia w Ostrowie WielkopolskimTVN24

Procedury

Zgodnie z procedurą siostry o pozostawionym dziecku poinformowały policję i ośrodek adopcyjny, który zawiadamia sąd. Tam wpływają dwa wnioski: o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych oraz o nadanie dziecku tożsamości, czyli imienia i nazwiska. Na tej podstawie sąd wydaje decyzję o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej typu pogotowia rodzinnego, dzięki czemu chłopczyk - po wyjściu ze szpitala - będzie miał zapewnioną opiekę.

Z kolei policja wdraża czynności wyjaśniające w celu odnalezienia matki, by sprawdzić, czy nie zagraża jej niebezpieczeństwo, czy dziecko nie zostało porwane lub odebrane siłą.

W takich sytuacjach - jak zapewnia policja - wobec matki dziecka nie jest prowadzone żadne postępowanie. Ponadto w ciągu trzech miesięcy od pozostawienia noworodka w oknie matka może odebrać dziecko bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji prawnych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Okno życia

Okno życia przy ostrowskim Ośrodku Sióstr Elżbietanek działa od 8 grudnia 2015 roku. Punkt utworzono z inicjatywy prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beaty Klimek po tym, jak matka pozostawiła niemowlę na poduszce na ulicy. W ostrowskim oknie pozostawiono już troje dzieci.

Okna życia to specjalnie przygotowane miejsca, umożliwiające matkom, które nie mogą lub nie chcą opiekować się noworodkiem, anonimowe, bezpieczne pozostawienie w nim dziecka. Punkty te są otwierane z zewnątrz, ogrzewane i wentylowane. Po otwarciu uruchamia się sygnalizacja alarmująca opiekunki, zazwyczaj siostry zakonne. Noworodek umieszczany jest w inkubatorze do czasu przyjazdu karetki, która zabiera go do szpitala.

Ostrowskie okno życia jest trzecim w diecezji kaliskiej. Pierwsze zostało otwarte w 2009 roku w Kaliszu w Domu Sióstr Nazaretanek. Kolejne powstało w 2015 roku w budynku Przedszkola Sióstr Nazaretanek w Ostrzeszowie.

Pierwsze okno życia w Polsce zostało otwarte w 2006 roku przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Okno to znajduje się w Domu Samotnej Matki przy ulicy Przybyszewskiego 39.

Autor:js,aa/kab,rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości