Odtworzyli nos, zrekonstruują twarz. Pierwsza taka operacja

Poznań

TVN 24Poznańscy lekarze odtworzyli nos pacjentowi

Pionierską operację przeprowadzili w czwartek lekarze w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu. Dzięki innowacyjnej metodzie, pacjent po leczeniu onkologicznym będzie miał odtworzony nos, a później brakującą część twarzy.

57-letni mężczyzna poddany był leczeniu onkologicznemu i usunięciu części twarzy po tym, gdy stwierdzono u niego złośliwy płaskonabłonkowy nowotwór nosa. Po leczeniu pacjent był pozbawiony nosa, miał dziurę w środkowej części twarzy.

Tytanowy nos W czwartek w trakcie dwugodzinnej operacji lekarze pod kierownictwem prof. Wojciecha Golusińskiego zainstalowali w kościach twarzy pacjenta tytanowe implanty.

Po ok. pół roku na takim rusztowaniu będzie zrekonstruowana część twarzy. - Na podstawie oceny układu kostnego planuje się wprowadzenie odpowiednich implantów w miejsca, na których później będzie wykonana epiteza twarzy. Zrekonstruowana część będzie (...) robiona z najlepszych materiałów, które na pierwszy rzut oka są nie do odróżnienia od zwykłych tkanek - powiedział PAP prof. Golusiński.

Pierwsza taka operacja - Była to w Polsce pierwsza taka operacja u pacjenta po leczeniu onkologicznym. Jeżeli usuwamy część twarzy z powodu nowotworu, to musimy to zrobić z marginesem bezpieczeństwa - to jest podstawowy warunek czystości onkologicznej w chirurgii. W ten sposób powstaje jednak oszpecająca blizna - powiedział. Jak wyjaśnił, w podobnych przypadkach pacjenci posługują się sztucznym, montowanym do okularów nosem. Jest on jednak niewygodny, ciężki i może się przemieszczać odsłaniając bliznę.

Autor: FC/mz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | sxc.hu