Odra wysycha. W Lubuskiem promy stoją

Poznań

Zamknięty dojazd do promu w PołęckuTVN 24 Poznań
wideo 2/5

27 centymetrów - taki poziom wody pokazuje wodowskaz na Odrze w Połęcku. Tak niskiego stanu wody w rzece okoliczni mieszkańcy sobie nie przypominają. Już drugi tydzień nieczynne są wszystkie cztery przeprawy promowe przez rzekę w województwie lubuskim.

Przez niski stan wody w Odrze nie kursują promy zlokalizowane w ciągu dróg wojewódzkich w Połęcku, Brodach, Pomorsku i Milsku.

- Woda wyschła - przyznaje Renata Konieczna z Milska. Jak dodaje, mieszka tu od urodzenia i nie przypomina sobie, by Odra kiedyś osiągnęła w tym miejscu tak niski stan.

Mieszkańcy nie kryją, że problem z przeprawami promowymi staje się coraz bardziej uciążliwy. Bo zamknięcie promów oznacza dla kierowców konieczność korzystania z mostów, co niejednokrotnie znacząco wydłuża podróż, szczególnie jeśli chodzi o ruch lokalny. Dla niektórych nawet o 30-40 kilometrów. Problem dotyka też miejscowych rolników.

Mosty zamiast promów

Według mieszkańców Milska, dochodzi nawet do takich sytuacji, że przez pół roku nie da się przeprawić na drugi brzeg rzeki. Przyczyny są różne, zależne od pory roku - od niskiego stanu wody, przez mgły, po krę. Dlatego lokalne władze zamierzają stopniowo likwidować przeprawy.

- Będziemy budować mosty. Mamy już gotowy projekt w metodologii "zaprojektuj - wybuduj" mostu w Mirsku z terminem realizacji do 2012 roku - mówi Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Na tym jednak nie koniec. - Musimy być przygotowani na to, że w kolejnych latach nasze promy nie będą mogły obsługiwać ruchu pasażerskiego. Dlatego wystąpiliśmy w marcu o budowę w Pomorsku i Połęcku. Jest już wstępna zgoda ministerstwa, zdajemy sobie jednak sprawę, że są to wielomilionowe inwestycje - tłumaczy Polak.

Jak informuje magazyn :Polska i Świat" TVN24, naukowcy ostrzegają, że Polska wysycha. W niektórych miejscach rzeki wręcz znikają, a poziom wody na niektórych fragmentach Wisły spadł nawet do 40 centymetrów.

Materiał magazynu "Polska i Świat" TVN24:

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: FC/gp / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań