Poznań

Odpowiedzieli na apel żołnierzy. Wysłali tony przyborów szkolnych

Poznań

Fundacja Redemptoris MissioDzieci z Kosowa dostaną ubrania i przybory do nauki

Transport zawierający ponad 2,5 tony przyborów szkolnych i odzieży wysłała w poniedziałek do Kosowa poznańska fundacja Redemptoris Missio. W przesyłce przygotowanej z myślą o tamtejszych dzieciach znalazł się też m.in. wózek inwalidzki.

Jak poinformowała PAP koordynatorka akcji Justyna Janiec-Palczewska, akcja "Pomoc dla Kosowa" zorganizowana została po apelach polskich żołnierzy przebywających w tym kraju z misją stabilizacyjną.

- Żołnierze odwiedzający tamtejsze wioski czy szkoły, byli zaskoczeni biedą, w jakiej żyje kosowska ludność. W czerwcu tego roku z prośbą o pomoc zwróciła się żołnierka, która napisała nam, że ludzie w Kosowie żyją w skrajnym ubóstwie, dzieci chodzą boso, nie mają ubrań, w szkołach nie ma praktycznie niczego - mówi Janiec-Palczewska.

Wózki i kule dla niepełnosprawnych

- Poznaniacy niezwykle ofiarnie zareagowali na prośby o pomoc. Najwyższa z darowizn wynosiła tysiąc złotych. Niektórzy z ofiarodawców odwiedzali siedzibę fundacji kilkakrotnie, przynosząc rzeczy od siebie i od swoich znajomych - powiedziała koordynatorka akcji. W sumie fundacja zgromadziła ponad 270 paczek z darami.

Fundacja zakupiła też wózek inwalidzki i kule. Jak wyjaśniła Janiec-Palczewska, żołnierze podczas patroli spotykają niepełnosprawne dzieci, które od lat nie wychodzą z domu bo ich rodziców nie stać na zakup wózków.

Doświadczenie w pomaganiu

To już trzeci, największy do tej pory transport pomocy dla Kosowa przygotowany przez Redemptoris Missio. Pierwszy składał się z samych wózków inwalidzkich, drugi z ponad tony odzieży, przyborów szkolnych i środków opatrunkowych.

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" działa od 1992 roku, powstała z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jest m.in. organizatorem akcji "Ołówek dla Afryki", podczas której zbierane są ołówki i długopisy dla afrykańskich dzieci. Fundacja wysłała także tony odzieży i przyborów szkolnych dla dzieci z Afganistanu. Prowadzi również akcję "Opatrunek na ratunek" - zbiórkę opatrunków dla misyjnych szpitali i przychodni.

Autor: ib/iga / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Redemptoris Missio

Pozostałe wiadomości