Odmówiła aresztu dla Piniora, miała zostać przeniesiona. Przyjęto odwołanie sędzi

Poznań

Józef Pinior po decyzji o braku aresztuFakty TVN
wideo 2/8

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu uwzględniło odwołanie sędzi Moniki Smagi-Leśniewskiej od decyzji o przeniesieniu jej z wydziału karnego do gospodarczego poznańskiego sądu. Według Platformy Obywatelskiej, miała zostać przeniesiona, ponieważ nie podjęła decyzji o areszcie dla Piniora.

O decyzji kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu poinformowała we wtorek rzeczniczka sądu apelacyjnego sędzia Elżbieta Fijałkowska. - Uznaliśmy, że kryterium stażu pracy, które było brane pod uwagę przy podejmowaniu tej decyzji, należy zastosować wobec sędziów nie z jednego, a z obu wydziałów karnych Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu – powiedziała.

Jak dodała, "problem braku sędziów w wydziale gospodarczym nadal jednak istnieje i prezes będzie musiał tę kwestię rozważyć ponownie".

Zdecydowała sprawa Piniora?

W ubiegłym tygodniu po informacji o przeniesieniu sędzi Smagi-Leśniewskiej z wydziału karnego do gospodarczego poznańskiego sądu, posłowie Platformy Obywatelskiej przekonywali, że wpływ na przeniesienie miała jej decyzja o niezastosowaniu aresztu wobec Józefa Piniora.

Pinior, w PRL jeden z najważniejszych działaczy opozycji na Dolnym Śląsku, senator PO poprzedniej kadencji, wraz z 10 innymi osobami został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne pod koniec listopada ubiegłego roku. Za zarzucaną mu korupcję i płatną protekcję grozi mu do 8 lat więzienia.

Nie został aresztowany

Po zatrzymaniach poznański wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej wnosił o aresztowanie byłego senatora, jego asystenta Jarosława Wardęgi, oraz biznesmena Krystiana S. Wniosek o areszt śledczy uzasadniali obawą matactwa procesowego. 1 grudnia 2016 r. sędzia Smaga-Leśniewska nie zgodziła się z argumentami prokuratury i oddaliła jej wniosek o zastosowanie aresztu wobec Piniora i dwóch pozostałych mężczyzn.

W ubiegły wtorek rzecznik PO Jan Grabiec zażądał w tej sprawie informacji od ministra sprawiedliwości -prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Jego zdaniem podjęte przez przenoszoną sędzię postanowienie ws. braku aresztu dla Piniora "wywołało wściekłość w obozie władzy i samej prokuratury", a decyzję krytykował także Ziobro. Grabiec pytał również, czy decyzja o przeniesieniu sędzi została podjęta przez prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu, czy była "realizacją planu ministra Ziobro".

Słowom tym zaprzeczył jednak kategorycznie rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Odpowiadając na to pytanie, podkreślił, że "Ministerstwo Sprawiedliwości nie ma nic wspólnego ze sprawą". - Zgodnie z prawem taką decyzję podejmuje prezes sądu po zasięgnięciu opinii kolegium Sądu Okręgowego - powiedział Kaleta.

Autor: FC/gp / Źródło: PAP