"Odchudzali" smarty dla 16-latków? Prokuratura stawia zarzuty

TVN24

TVN 24 / KWP PoznańProceder polegał na fikcyjnym odchudzeniu aut

Policja i prokuratura w Poznaniu badają sprawę nieprawidłowości podczas przeprowadzania badań technicznych i procedury rejestracji samochodów marki smart.

Jak poinformował rzecznik prasowy wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak, proceder polegał na fikcyjnym odchudzeniu aut do masy nieprzekraczającej 550 kg. Uzyskanie dokumentu rejestracyjnego z takim parametrem umożliwiało 16-letnim kierowcom posiadającym kategorię prawa jazdy B1 poruszanie się samochodem po drogach. Sprawa ma charakter korupcyjny.

12 postępowań, do 8 lat

Borowiak podał, że poznańscy policjanci wspólnie z miejscowymi prokuraturami prowadzą obecnie 12 postępowań przygotowawczych. W jednej z tych spraw zebrano materiały dowodowe świadczące o wystawianiu dokumentów potwierdzających nieprawdę. Podejrzanemu diagnoście przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstwa o charakterze korupcyjnym, za które grozi kara do 8 lat więzienia.

Rzecznik powiedział, że informacje o nieprawidłowościach podczas pierwszej rejestracji niektórych samochodów marki smart policja otrzymała w 2011 roku. Poznańscy policjanci zapytali wówczas producenta tych samochodów, czy możliwe jest dokonanie takich przeróbek, by auto ważyło mniej niż 550 kg.

- Producent oznajmił, że wymagałoby to usunięcia z pojazdu elementów stanowiących 33 proc. masy fabrycznego auta. Zastrzegł jednocześnie, że taka przeróbka wymagałaby uzyskania powtórnej homologacji producenta - podał Borowiak.

Ponad sto "chudych" smartów

Jak ustalono, w wydziałach komunikacji zarejestrowano ponad sto smartów o masie do 550 kg.

- Funkcjonariusze sprawdzali, gdzie auta, sprowadzone zazwyczaj zza zagranicy, po raz pierwszy zostały zarejestrowane w Polsce, ustalili adresy urzędów w kilku regionach kraju. Rozesłano materiały do jednostek policji w Wielkopolsce i innych województwach, na ich podstawie wszczynane są śledztwa - podał Borowiak.

12 smartów szkoły nauki jazdy

Jak dodał, w Poznaniu i podpoznańskich gminach zalegalizowano w sumie kilkadziesiąt aut. 12 smartów było zarejestrowanych przez szkoły nauki jazdy. Auta te były także wypożyczane do egzaminów przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Poznaniu. Borowiak poinformował, że w trakcie przeprowadzonej kontroli auta kierowanego przez szesnastolatka z kategorią prawa jazdy B1, stwierdzono, że zważony smart znacznie przekraczał masę wpisaną w dowód rejestracyjny.

Autor: kk//par / Źródło: PAP