Poznań

Od Kaponiery po Pestkę. Wakacyjne remonty MPK

Poznań

MPK Poznań | K. LesińskaW wakacje MPK zaplanowało sporo remontów

Modernizacja ronda Kaponiera - to w Poznaniu największa tegoroczna inwestycja, która namiesza w kursowaniu tramwajów. Wciąż jednak nie wiadomo kiedy się rozpocznie. W wakacje z utrudnieniami muszą liczyć się na pewno mieszkańcy Piątkowa, Winograd, Sołacza i Winiar.

Pierwsze utrudnienia czekają pasażerów już w najbliższy weekend. Pracownicy MPK wymienią wtedy zwrotnicę przy zjeździe z ulicy Roosevelta na most Dworcowy. W stronę Rataj tramwaje będą kursować objazdem przez ul. Towarową.

Kaponiera kluczowa

Później MPK przewiduje remont torowiska na ul. Towarowej. O tym, kiedy to nastąpi, dowiemy się dopiero kiedy znany będzie dokładny termin modernizacji Ronda Kaponiera. - Czekamy na decyzję w tej sprawie. Kiedy rondo zostanie zamknięte, zrobimy nowy przejazd przez torowisko na skrzyżowaniu ulic Święty Marcin i Kościuszki, planujemy także wyremontować ulicę Towarową, która będzie w tym czasie wyłączona z ruchu - mówi Iwona Cieślik, rzecznik prasowy MPK Poznań.

Nieznany jest nie tylko czas rozpoczęcia II etapu modernizacji węzła, ale i jego przebieg. - Możliwe, że będzie możliwość, by chociaż częściowo tramwaje kursowały przez rondo - wyjaśnia.

Całkowite zamknięcie ronda Kaponiera oznaczałoby, że w wakacje trasy zmieniłoby aż dziewięć linii: 2, 5, 10, 11, 12, 13, 14, 15 i 26.

Raz pod mostem, raz na moście

Między 21 a 25 lipca wymieniany będzie łuk na skrzyżowaniu ulic Roosvelta - Libelta - Poznańska. Tramwaje nie dojadą wtedy na pętle na Połabskiej i Piątkowskiej. - Przez 5 dni na Winogrady, Sołacz i Winiary skierowana będzie komunikacja zastępcza - tłumaczy Cieślik.

Niespełna miesiąc później pracownicy MPK przeniosą się kilka metrów wyżej - na wiadukt nad tym skrzyżowaniem. - Wymieniona zostanie tam dylatacja, a także częściowo także zostanie odmalowany. Między 11 a 19 sierpnia wyłączona z ruchu będzie "Pestka", na Piątkowo pojadą autobusy "za tramwaj" - wyjaśnia rzeczniczka MPK. W tym czasie zostanie także przyłączony do obecnej trasy PST nowy odcinek prowadzący na Dworzec Zachodni.

Ponad miesiąc bez Głogowskiej

Więcej zamieszania wywoła przyłączenie nowej trasy od strony Dworca Zachodniego. Przez ulicę Głogowską tramwaje nie będą kursować od 22 lipca aż do 2 września. - Wykorzystamy to na wymianę łuków na Moście Dworcowym - mówi Cieślik.

Ponadto MPK w pierwszy weekend sierpnia wymieni tory tramwajowe na rondzie Starołęka, które w czasie wzmożonych remontów były ostatnio dodatkowo obciążone. 4 i 5 sierpnia tramwaje nie będą dojeżdżać na Stomil, Starołękę i do zajezdni na ul. Fortecznej.

Autor: FC/k / Źródło: MPK Poznań

Źródło zdjęcia głównego: MPK Poznań | K. Lesińska

Pozostałe wiadomości