Obrazy za miliony i tłumy w muzeum

Poznań

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Jacek UstasiakTłumy zaskoczyły organizatorów

Odpowiednia temperatura, wilgotność powietrza, ograniczony dostęp światła, monitoring i czujniki - wszystko to dla włoskich obrazów. Najbardziej strzeżona wystawa w kraju, otwarta dla zwiedzających. Poznaniacy tłumnie przywitali kolekcję "Tycjan- Veronese- Tiepolo."

- Na nasze wernisaże zawsze przychodzi dużo ludzi, ale tym razem to przerosło nasze oczekiwania. Było kilkaset osób, nieprzebrane tłumy, to bardzo nas cieszy - komentuje Alicja Sobocińska, rzeczniczka Muzeum narodowego.

Do Muzeum Narodowego w Poznaniu przyjechało 36 obrazów powstałych od początku XVI do XVIII wieku. Bezcenne płótna pochodzą ze zbiorów prestiżowej Accademia Carrara w Bergamo. Na wystawę w Poznaniu wybrano przede wszystkim dzieła malarzy szkoły weneckiej oraz lombardzkiej. Na szczególną uwagę zasługują wymienieni w tytule wystawy Tycjan, Verosene i Tiepolo.

- To zaszczyt dla Poznania, że jako jedyne muzeum w Polsce możemy zaprezentować tak wybitnych artystów- podkreśla Sobocińska

Najdroższa- Madonna

Organizatorzy wystawy nie podają konkretnych wartości na jakie wycenione są obrazy. Wiadomo jednak, że najcenniejszym dziełem jest Madonna z Dzieciątkiem Tycjana. - To prawdziwa perełka wystawy. Jego wartość jest bardzo wysoka, najważniejsza jest jednak wartość artystyczna - podkreśla Piotr Michałowski z Muzeum Narodowego.

Obraz za kilka milionów euro jest prezentowany w Polsce po raz pierwszy. To najbardziej strzeżonym i najchętniej oglądane płótno. Wystawa czynna do 5 sierpnia.

Autor: AB / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Narodowe w Poznaniu | Jacek Ustasiak