Poznań

Nowy dworzec PKS otwarty: "Wreszcie wszystko w jednym miejscu"

Poznań

Otwarto nowy dworzec PKS w Poznaniu
TVN24 PoznańPierwszy autobus wyjechał z nowego dworca 10 minut po północy

W nocy z piątku na sobotę otwarta została ostatnia część Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu - nowy dworzec PKS. Pierwszy autobus - do Kielc - odjechał z niego 10 minut po północy.

Dworzec PKS przeniesiono do Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego koło dworca PKP. Jest dzierżawiony od właścicieli Poznań City Center, ale PKS Poznań chce docelowo wykupić terminal.

- Przede wszystkim jest nowocześnie i ładnie. Dworzec jest klimatyzowany, perony są zadaszone, a informacja dynamiczna - ocenia Hieronim Urbanek, prezes poznańskiego PKS.

19 stanowisk

Na nowym dworcu jest 19 stanowisk odprawy autobusów, kasy biletowe, centrum informacji pasażerskiej i informacja turystyczna.

Nowy obiekt podoba się również kierowcom autobusów. - Jest bardzo ładny, ale nie wiadomo, czy będzie funkcjonalny. To okaże się dopiero podczas użytkowania. Najwięcej powiedzą o tym pasażerowie - zaznaczył jeden z nich.

Wszystko w jednym miejscu

Dworzec PKS jest ostatnią częścią Poznań City Center, zwanego też Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym. Dworzec PKP działał już w czasie Euro 2012. Galeria została otwarta 25 października tego roku, a po otwarciu dworca PKS centrum działa już w stu procentach.

- Założenie było takie, aby zintegrować wszystkie środki komunikacji w jednym miejscu. Szybki tramwaj, PKP i PKS obok siebie. Nie ma teraz żadnego problemu aby pod dachem przejść z jednego dworca na inny, to wiele ułatwia - wylicza Urbanek. Dodaje też, że pierwotnie, zgodnie z podpisaną umową, autobusy PKS miały się pojawić na nowym dworcu dopiero w czwartym kwartale 2014 roku. - Wykonawca przyspieszył budowę centrum handlowego, więc mogliśmy objąć lokal już teraz - wyjaśnia.

Autor: kk/roody / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań

Pozostałe wiadomości