Nielegalna fabryka zlikwidowana. Produkowali tabletki na potencję

Poznań

CBŚPZabezpieczone sprzęty były wykorzystywane do tłoczenia tabletek

Policjanci z Poznania zlikwidowali miejsce, w którym nielegalnie produkowano tabletki na potencję. Zatrzymano jedną osobę. Policja szacuje, że wyprodukowano tam około 200 tys. tabletek oraz innych produktów o wartości co najmniej 9 mln zł.

Sprawa miała swój początek we wrześniu 2016 r. Wówczas policjanci z poznańskiego CBŚP zlikwidowali pod Bydgoszczą nielegalną fabrykę farmaceutyków, w tym leków na potencję. Jej organizatorzy zajmowali się produkcją sfałszowanych farmaceutyków w województwie kujawsko-pomorskim, a także wprowadzeniem ich do obrotu na terenie całego kraju oraz innych państw UE.

Według funkcjonariuszy była to największa tego typu fabryka w Europie. Zatrzymano wówczas 14 osób oraz zabezpieczono sterydy i sfałszowane leki o szacunkowej wartości ponad 17 mln zł oraz 48 maszyn.

Zatrzymania także na Wyspach

Na tym jednak policjanci nie zakończyli swoich działań i zatrzymali kolejne osoby współdziałające z tamtą grupą przestępczą.

- Wśród zatrzymanych były także osoby przebywające w Wielkiej Brytanii, a podejrzane o organizację kanału przerzutowego substancji czynnych z Chin do Polski. Łącznie do chwili obecnej zatrzymano 23 osoby, a spośród nich 5 zostało tymczasowo aresztowanych - powiedziała rzeczniczka prasowa CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

W wyniku kolejnych działań, pod koniec sierpnia funkcjonariusze zabezpieczyli w powiecie sępoleńskim (woj. kujawsko-pomorskie) tabletkarkę (urządzenie służące do formowania tabletek - dop. red.) oraz 180 stempli i matryc z grawerem zastrzeżonych znaków towarowych największych światowych koncernów farmaceutycznych. - Zabezpieczone sprzęty były wykorzystywane do tłoczenia tabletek - podaje Jurkiewicz.

Stanie przed sądem

Policja szacuje, że przy pomocy zabezpieczonego sprzętu, w ciągu 1,5 roku wyprodukowano około 200 tysięcy tabletek na potencję oraz innych produktów anabolicznych, o wartości co najmniej 9 mln zł.

W tej sprawie zatrzymano mężczyznę, który usłyszał w prokuraturze Rejonowej Poznań-Grunwald zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez wprowadzenie do obrotu wyprodukowanych sfałszowanych produktów leczniczych.

Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa Poznań-Grunwald w Poznaniu.

Autor: FC / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP