Poznań

Nie na Wildzie lecz nad Wartą. Schody-kredki wreszcie gotowe

Poznań

LAGOMphoto | T. HejnaKolorowe schody powstały tuż przy Moście Chrobrego

Po dwóch latach starań stowarzyszenie Ulepsz Poznań w końcu pomalowało schody w Poznaniu. Nie te na Wildzie, jak wcześniej zakładano, a świeżo wyremontowane schody przy moście Chrobrego, prowadzące nad Wartę.

- Schody zostały wyremontowane przez radę osiedla Stare Miasto. W końcu się udało i wyglądają przepięknie, kolorowo.

W zamyśle pomalowane miały zostać schody łączące Górną Wildę z Dolną. Na to jednak nie chciał się zgodzić ZDM. Jak mówi Anita Krzyżaniak z Ulepsz Poznań, mimo że nie udało im się pomalować schodów na Wildzie, zwrócili na nie uwagę. - Dzięki naszemu stowarzyszeniu, ZDM zorientował się, że wymagają całkowitego remontu. Wiemy też, że schody przy ul. Chwiałkowskiego mają zostać odbudowane w stylu art deco. Kredki by tam nie pasowały - przyznaje.

Będzie więcej?

Kolorowe stopnie pojawiły się za to przy zejściu nad Wartę przy Moście Chrobrego.

- Przygotowanie do malowania trwało tydzień. Samo malowanie dwa dni. Mamy nadzieję, że schody nad Wartą zapoczątkują jakieś ciekawe działania w przestrzeni miejskiej. Mamy też nadzieję, że miasto zainteresuje się tym terenem, bo ludzie chcą się ze sobą spotykać nad rzeką. Być może pojawi się więcej inicjatyw, które będą podobne do tej - mówi Krzyżaniak.

Zaczęło się 2 lata temu

Na pomysł pomalowania schodów przy ul. Chwiałkowskiego na Wildzie, grupa Ulepsz Poznań wpadła w sierpniu 2012 r. Tak rozpoczęła się tragifarsa z Zarządem Dróg Miejskich w Poznaniu w roli głównej.

Poznańscy drogowcy najpierw storpedowali pomysł, tłumacząc, że stopnie utracą szorstkość, a kolorowe malowidła spowodują rozproszenie uwagi użytkowników schodów. Po interwencji radnego Mariusza Wiśniewskiego, zgodę jednak wyrażono.

W końcu schody zamknęli

Pomysł ponownie jednak trafił do "zamrażarki", boZarząd Dróg Miejskich nie zgodził się wykonać remontu schodów za kwotę 2000 złotych, które przeznaczyła Rada Osiedla Wilda. Uznano, że to nie wystarczy.

W efekcie pieniądze musiały być szybko przeznaczone na inny cel. Członkowie stowarzyszenia Ulepsz Poznań postanowili więc sami zebrać pieniądze i wyremontować schody. Gdy to im się udało, a projekt malowania został wybrany, ZDM stwierdził, że stan schodów jest tak zły, że trzeba je zamknąć.

"W czasie regulacji kostki brukowej na podestach zauważono występujące pod brukiem otwory w płycie żelbetowej, grożące zapadnięciem (…) Stwierdzono również bardzo duży stopień korozji betonu i stali zbrojeniowej oraz uszkodzenia nawierzchni spowodowane lokalnym załamaniem się płyty żelbetowej na spoczniku" - poinformowali w lipcu 2013 r. drogowcy.

Kolorowe kredki pojawiły się więc na stopniach przy Moście Chrobrego.

Autor: kk/r / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: LAGOMphoto | T. Hejna

Pozostałe wiadomości