Poznań

Nauczyciel podrabiał świadectwa. Brał od 500 do 1,5 tys. złotych

Poznań

TVN24Szkolne świadectwa za pieniądze

Przynajmniej kilkanaście świadectw ukończenia szkoły podrobił nauczyciel z prywatnej szkoły w Chodzieży. Za każde świadectwo żądał przynajmniej kilkaset złotych. Teraz może trafić do więzienia na 5 lat.

Według prokuratury w Szamotułach mężczyzna, Rafał L. mając dostęp do pomieszczeń szkoły, w tym sekretariatu, zabierał niewypełnione druki świadectw, wypisywał je, opieczętowywał i podrabiał podpis dyrektora szkoły. Za każde podrobione świadectwo żądał od 500 do 1,5 tys. zł.

Wpadł, bo chciał pracować w więzieniu

Jak powiedział prokurator rejonowy Michał Franke z prokuratury w Szamotułach, sprawa wyszła na jaw, gdy jeden z "absolwentów" szkoły starał się o pracę jako funkcjonariusz służby więziennej w Zakładzie Karnym we Wronkach.

- W trakcie weryfikacji świadectwa zorientowano się, że dokument był nieprawdziwy. O sprawie poinformowano prokuraturę - powiedział Franke.

Poszukiwane „absolwentów”

Podejrzany przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył szczegółowe wyjaśnienia. Obecnie trwa ustalanie osób, które pośredniczyły w nabywaniu podrobionych świadectw oraz osób, które takie świadectwa "kupiły". Świadectwa miały kupować osoby z całej Wielkopolski.

Autor: AB/par / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości