Poznań

Najstarszy squat świętuje osiemnastkę

Poznań

rozbrat.orgWalka o skłot w 2009 r

Projekcje filmów, koncerty, wystawy i fire show. To tylko część z atrakcji, jakie przygotowano z okazji osiemnastych urodzin najstarszego squatu w Polsce. Poznańskie Rozbrat kończy właśnie 18 lat.

Plakat reklamujący 18rozbrat.org

Obchody organizowane są co roku w rocznicę powstania biblioteki na Rozbracie. - Biblioteka była pierwszą działalnością w przestrzeni publicznej prowadzoną przez Rozbrat – przypomina Marek Piekarski z Federacji Anarchistycznej.

Inauguracją kilkudniowego festiwalu będzie piątkowa projekcja francuskiego filmu "Rozbrat – Wolne domy dla wolnych ludzi" w kinie Muza. W sobotę odbędzie się wernisaż fotografii artystycznej, monodram Justyny Paluszyńskiej "Spisek przy trzepaku" oraz koncerty. Ostatni dzień obchodów, to projekcja filmów, koncerty, loteria fantowa, wegański poczęstunek oraz fire show w wykonaniu trupy teatralnej.

Rozbrat z miastem

Nazwa squatu oznacza rozbrat z władzą, hierarchią i centralizacją. W poznańskim squocie swoje siedziby mają m.in. miejscowe stowarzyszenie anarchistów Poznańska Koalicja Antywojenna, inicjatywa Jedzenie Zamiast Bomb, Anarchistyczny Czarny Krzyż, Poznańska Masa Krytyczna.

Anarchiści w ciągu 18 lat działalności organizowali wiele akcji. W ostatnich miesiącach najgłośniejsze z nich to: "Chleba zamiast igrzysk", pikiety pod kamienicą przy Stolarskiej czy zajęcie opuszczonej kamienicy przy ul. Podgórze.

Gdzie jest właściciel?

Sytuacja prawna działek, na których znajduje się Rozbrat nie jest jasna. Prawa do jednej z trzech działek rości sobie bank, którego wierzycielem jest jedna z pruszkowskich firm. Miejsce pobytu właściciela nie jest znane, a co za tym idzie nie można doprowadzić go przed sąd i przekazać działki bankowi. Pozostałe dwie należą do skarbu państwa i prywatnego właściciela, który bezskutecznie próbował doprowadzić do rozbiórki budynków znajdujących się na terenie squatu.

Autor: mm/par/k / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: rozbrat.org

Pozostałe wiadomości